Wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Narodowym Brukenthal w Sybinie w Rumunii zainaugurowała pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025. W wernisażu uczestniczyły minister kultury Hanna Wróblewska i dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza Olga Wysocka.
Wystawa polskiego malarstwa otworzy pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025. Wernisaż ekspozycji „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Brukenthal w Sybinie odbędzie się w piątek - poinformował PAP rzecznik prasowy Instytutu Adama Mickiewicza Klaudiusz Gomerski.
„Andrzej Wróblewski (1927-1957). W pierwszej osobie” – ekspozycja prac jednego z najważniejszych polskich artystów II połowy XX wieku zostanie zaprezentowana na placu św. Marka w Wenecji podczas tegorocznego Biennale Art.
Około 100 dzieł Andrzeja Wróblewskiego można oglądać na wystawie, która rozpoczęła się w piątek w Muzeum Narodowym w Lublinie. Na ekspozycji znajdują się także prace artystów kolejnych pokoleń nawiązujących do twórczości znanego malarza, m.in. Zbigniewa Libery, Mirosława Bałki, Wilhelma Sasnala.
W malarstwie Andrzeja Wróblewskiego widzimy doświadczenia czasu wojny. To prekursor i ikona polskiego malarstwa – mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na wernisażu wystawy „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego” w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Wystawę obrazów Andrzeja Wróblewskiego będzie można oglądać od 28 kwietnia br. w Muzeum Narodowym w Lublinie. Na ekspozycji znajdzie się 100 jego dzieł, jak również 50 prac artystów kolejnych pokoleń nawiązujących do twórczości znanego malarza.
Andrzej Wróblewski był jedną z największych indywidualności artystycznych współczesnego malarstwa polskiego. Jednocześnie jednak był malarzem zagubionym w skomplikowanej powojennej historii Polski. Postać tragiczna, indywidualista, nasza wielka legenda. Jego cykl ośmiu obrazów „Rostrzelania” wszedł do kanonu wiedzy o malarstwie polskim.
Praca „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego została sprzedana za rekordową cenę 13,44 mln zł (cena z opłatą aukcyjną), stając się nie tylko najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce ale i najdrożej sprzedanym dziełem sztuki na polskim rynku.
W Moderna galerija w Lublanie w czwartek otwarta zostanie wystawa pt. „Andrzej Wróblewski. Waiting Room”. Na ekspozycji zorganizowanej przez Instytutu Adama Mickiewicza, Moderna galerija i Fundację Andrzeja Wróblewskiego pokazanych zostanie ponad 120 prac zmarłego w 1957 r. artysty.
Już tylko do 30 IX można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach wystawę „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”. Kurator wystawy, Anda Rottenberg, prezentuje twórczość trojga przedstawicieli pokolenia „zarażonych wojną”: malarza Andrzeja Wróblewskiego, rzeźbiarki Aliny Szapocznikow i reżysera Andrzeja Wajdy. „Łączy ich nie tylko zbliżona data urodzenia i wczesna utrata ojca, ale też podobieństwo doświadczeń związanych z miejscem i czasem dojrzewania: okresem II wojny światowej w okupowanej Polsce. To, czego byli uczestnikami i świadkami, naznaczyło w sposób bardzo szczególny zarówno ich życie, jak i twórczość”[1].