Różnice między manuskryptem a opublikowaną wersją nie rzucają kompletnie nowego światła na dramat, ale uchwycenie tych samych opisów czy dialogów za pomocą innych słów, daje kompozytorowi większe pole możliwości - powiedział twórca libretta opery „HI§TORY” Michał Dobrzyński.
Pamiętajmy o Gombrowiczu, bo on jest nie tylko dla nas, ale dla nas na pewno - mówiła min. kultury Hanna Wróblewska na otwarciu wystawy „Gombrowicz. Ja. Europejczyk” w Senacie. Izba wyższa ogłosiła rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza w związku z przypadającą 120. rocznicą urodzin pisarza.
Konkurs dla młodych reżyserów teatralnych na koncepcję wystawienia adaptacji scenicznej utworu Witolda Gombrowicza ogłosił Teatr Powszechny w Radomiu. Główną nagrodą jest sceniczna realizacja, której premiera odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w 2018 r.
We francuskiej miejscowości Vence koło Nicei, w budynku, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz powstanie muzeum mu poświęcone - poinformowało we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowany termin otwarcia muzeum to wrzesień 2017 r.
„Opętani”, teatralna adaptacja powieści w odcinkach Witolda Gombrowicza pod tym samym tytułem zaprezentowana zostanie na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Premiera spektaklu w sobotę.
Monique Stalens, francusko-polska aktorka i reżyserka przygotowała ze studentami Szkoły Aktorskiej SPOT w Krakowie spektakl "Ach! Krzyczę, kiedy maszyna mnie kąsa!" na podstawie Witolda Gombrowicza. Premierę spektaklu zaplanowano na poniedziałek i wtorek.
Spektakl „Kronos. Erotyczny spokój” oparty na motywach intymnego dziennika Witolda Gombrowicza, przygotowuje na scenie Kieleckiego Teatru Tańca Michał Znaniecki. Polska premiera przedstawienia, które było prezentowane w Argentynie i Urugwaju - w środę w Kielcach.
Kilkanaście pamiątek po Witoldzie Gombrowiczu otrzymało od wdowy po pisarzu Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia. Wśród darów znalazły się: notes z numerami telefonów, m.in. do Jerzego Giedroycia i Guntera Grassa, lornetka, okulary i fajka Gombrowicza.
Projektem "Gombrowicz rusza (w) świat" Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomiu przypomni w sobotę 75. rocznicę wyjazdu Gombrowicza z kraju. Pisarz opuścił Polskę 29 lipca 1939 r. i już nigdy nie wrócił do kraju.