W Sejnach (Podlaskie) otwarto w piątek Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To jest nauka o wyborach, współistnieniu kultur, religii; o czynach heroicznych, ale to także nauka o rozwoju Polski – ocenia misję nowej placówki wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Samorząd województwa podkarpackiego wspólnie z powiatem lubaczowskim będzie prowadzić Muzeum Kresów w Lubaczowie. W poniedziałek w Rzeszowie podpisana została umowa w tej sprawie. Współpraca obu samorządów rozpocznie się z początkiem przyszłego roku.
Wielki Jarmark Kaziukowy, koncerty zespołów folklorystycznych z Litwy i Białorusi, promocje książek o Kresach, sympozjum popularno-naukowe znalazły się w programie tegorocznych XX Dni Kultury Kresowej w Białymstoku, które rozpoczną się w sobotę i potrwają do 19 marca.
Wieczór sylwestrowy na Kresach zobowiązywał do wyjątkowej elegancji; liczyły się najmodniejsze kreacje prosto z Paryża - przypomniał historyk Tomasz Kuba Kozłowski, który w Domu Spotkań z Historią w Warszawie opowiadał jak ostatni dzień starego roku świętowano na balu we Lwowie.
11 lipca, w 75. rocznicę „Krwawej Niedzieli” i początku rzezi wołyńskiej, odsłonięty zostanie w Bielsku-Białej pomnik poświęcony Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów. monument przypomni także o Ukraińcach, którzy narażając życie ratowali Polaków.
28 solistów, zespołów i chórów zaprezentuje się w sobotę w Gorzowie Wlkp. podczas 25. Regionalnych Spotkań Wykonawców Piosenki Kresowej im. Piotra Frankowa "Kresoviana". Gościem specjalnym będzie duet z Ukrainy.
Piknik Lwowski z Jarmarkiem Galicyjskim, wystawa, prelekcje i koncerty złożą się na odbywające się od piątku w Poznaniu XX Dni Lwowa i Kresów. Wydarzenie ma przybliżać poznaniakom i Wielkopolanom bogatą kulturę i historię dawnych polskich ziem.
Mszą i złożeniem kwiatów po tablicą pamiątkową w Babicach (Opolskie) środowiska kresowe i władze regionu oddadzą w niedzielę hołd ofiarom mordu na polskich mieszkańcach Huty Pieniackiej na Kresach Wschodnich. W niedzielę mija 72. rocznica tego wydarzenia.
Prawie 500 osób z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy uczestniczy w 5. międzynarodowym zjeździe miłośników ziemi wołyńskiej. Dwudniowe spotkanie w Świątnikach (Dolnośląskie) w tym roku poświęcone jest przede wszystkim zachowaniu dziedzictwa i pamięci o Kresach.