„Beksiński nieznany” - to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się w piątek w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zwiedzający obejrzą prawie sto prac artysty, a w wirtualnej przestrzeni "wejdą" w świat obrazów tego autora.
Wystawa retrospektywna twórczości Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) została otwarta w niedzielę w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Prezentowanych jest 257 prac z różnych dziedzin sztuk, pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku (Podkarpackie).
Napisane przez malarza, rzeźbiarza, grafika i fotografika Zdzisława Beksińskiego w latach 60. XX w. opowiadania ukażą się w najbliższy czwartek. W liczącej ponad 400 stron książce znajdzie się m.in. 25 odkrytych niedawno utworów i tyle samo niepublikowanych dotąd grafik.
Do tej pory tylko wtajemniczeni wiedzieli, że Zdzisław Beksiński – znany malarz i fotograf – zajmował się też literaturą. W dziesięć lat po śmierci artysty ukaże się zbiór tekstów odnalezionych w jego archiwach zatytułowany "Opowiadania".
Był grafikiem, malarzem, rzeźbiarzem, fotografikiem, ale zajmował się także budownictwem i projektowaniem nadwozi autobusów; pisał też opowiadania oraz malował na szkle. W sobotę mija 10. rocznica śmierci Zdzisława Beksińskiego.
Prace Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, po kilku latach starań marszandów o znalezienie stałego miejsca zbiorom, trafią w depozyt do galerii Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie.
Zdzisław Beksiński - autor kilku tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii - w 1957 r. malował także na szkle. Stworzył ponad 30 tego typu prac, 25 z nich można obejrzeć w galerii Beksińskiego w Sanoku.