Ks. Jerzy Popiełuszko należał do niewielkiego grona kapłanów wspierających opozycję – w latach 1980–81 głównie NSZZ „S” (zwłaszcza w pobliskiej Hucie Warszawa), lecz także podchorążych z Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, którzy zastrajkowali w obronie swej niezależności, a po wprowadzeniu stanu wojennego – tworzącego się podziemia. Angażował się również w pomoc dla prześladowanych, m.in. w ramach Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, którego był współorganizatorem. Popularność przyniosły mu msze za ojczyznę, odprawiane w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu po 13 grudnia 1981 r., i patriotyczne kazania. Za to wszystko zapłacił wysoką cenę.
Trzynaście osób, które w latach 80. ubiegłego wieku zaangażowane były w działalność opozycji antykomunistycznej w Polsce - uhonorowano w czwartek w Białymstoku Krzyżami Wolności i Solidarności. Pośmiertnie krzyżem odznaczono m.in. kapelana miejscowej Solidarności ks. Stanisława Suchowolca.
Z okazji 50. rocznicy śmierci kard. Bolesława Kominka w niedzielę w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu zaprezentowany zostanie rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r.
Poniósł śmierć w dramatycznych i do dziś niewyjaśnionych okolicznościach. W styczniu 1989 r., na chwilę przed rozpoczęciem obrad Okrągłego Stołu, najpewniej zamordowany został kapłan niepokorny, przez lata związany z opozycją antykomunistyczną. Czy jego śmierć była zemstą funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa?
Obchody 120. rocznicy urodził abp. Antoniego Baraniaka, biskupa niezłomnego - odbędą się 7 stycznia. Centralne uroczystości zaplanowano w parafii pw. św. Marcina w Mchach, rodzinnej miejscowości duchownego. Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Heroiczna postawa abp. Baraniaka czyni go postacią symboliczną w kontekście stosunku władz PRL do Kościoła i religii. Warte upamiętnienia jest jednak całe jego życie – mówi dr hab. Konrad Białecki, profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.
W skansenie w Chorzowie zrealizowano w piątek próbne ujęcia przyszłego filmu fabularnego o zmarłym ponad 36 lat temu założycielu i duchowym ojcu Ruchu Światło-Życie ks. Franciszku Blachnickim. Będą wykorzystane w zwiastunie, który m.in. ma pomóc w pozyskaniu środków na realizację filmu.
39 lat temu błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, jeden z wielkich patronów „Solidarności”, zapłacił najwyższą cenę za swoją niezłomną postawę i upór w dawaniu świadectwa prawdzie - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
Mimo starań komunistów, którzy wysyłali was, księży, do Ludowego Wojska, nie straciliście wiary, nadziei i miłości - powiedział w szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, zawracając się do kapłanów alumnów-żołnierzy.