Muzykę żydowską a także inspirowaną kulturą i religią Żydów będzie można usłyszeć podczas Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie (Podlaskie). Koncerty będą odbywać się w Wielkiej Synagodze, rozpoczną się w niedzielę wieczorem.
W synagodze Jerozolimskiej w Pradze odbył się w czwartek wieczorem koncert tang tworzonych i śpiewanych w latach międzywojennych w żydowskiej Warszawie. Wiele z tych utworów wykonywano także w getcie w Warszawie. W Pradze z zespołem Tango Atak wystąpiła Olga Avigail Mieleszczuk.
Koncerty muzyki żydowskiej, jarmark żywności i rękodzieła, warsztaty językowe oraz spacery z przewodnikiem znalazły się w programie 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha, który 31 lipca rozpocznie się we Wrocławiu. Festiwal potrwa do 6 sierpnia.
W Krakowie pożegnano w poniedziałek Leopolda Kozłowskiego kompozytora, dyrygenta i pianistę, nazywanego „ostatnim klezmerem Galicji”. Artysta spoczął na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Miodowej. Muzykę miał „we krwi i w duszy”, łączył narody polski i żydowski – podkreślali uczestnicy uroczystości.
Osobiste historie żydowskich artystów to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu muzycznego Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem, który w niedzielę rozpocznie się we Wrocławiu. Festiwal to cykl muzycznych spotkań z żydowskimi artystami z różnych stron Europy.
Koncerty muzyki żydowskiej, wykłady, warsztaty językowe i kulinarne oraz jarmark żywności i rękodzieła - to niektóre z wydarzeń jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha, który w sobotę rozpocznie się we Wrocławiu.
"Gram szczęścia" - to tytuł koncertu zorganizowanego w Instytucie Polskim w Rzymie, którym w środę zainaugurowano obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Włoscy artyści przedstawili muzykę i pieśni Żydów ze świata.
POLIN Music Festival - spotkanie muzyki izraelskiej i polskiej, m.in. z udziałem Marthy Argerich i Michaela Guttmana rozpocznie się w piątek 16 lutego w sali Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Festiwal trwać będzie do 18 lutego.
Nowa wystawa "Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opowiada o historii fonografii, rozkwicie muzyki popularnej i jej gatunków w XX w. Oraz bada związek tej historii z żydowskim doświadczeniem XX wieku.