Nie da się go zastąpić, bo tacy dobrzy ludzie nie rodzą się na pęczki. Mówił o sobie niemiecki Warmiak i Warmię miał zawsze w sercu – mówi o zmarłym Herbercie Monkowskim inny Warmiak Edward Cyfus. Monkowski zapisał się m.in. zainicjowaniem kontaktów między regionem, a Zakonem Krzyżackim.
Bitwa pod Grunwaldem – jedna z największych wiktorii oręża polskiego – nie przyniosła równie znamienitych owoców politycznych. Choć było o niej głośno w całej Europie, to niewykorzystanie zwycięstwa z 1410 r. okazało się w perspektywie następnych wieków dla państwa polskiego tragiczne.
Turnieje walk rycerskich, pokazy i koncerty znalazły się w programie trwających od wtorku do niedzieli Dni Grunwaldu. Jak co roku, główną atrakcją będzie inscenizacja polsko-krzyżackiej bitwy z 1410 roku z udziałem 1,3 tys. rekonstruktorów.
675 lat temu, 8 lipca 1343 r., Kazimierz III zawarł w Kaliszu z zakonem krzyżackim traktat pokojowy, w którego wyniku m.in. za zrzeczenie się praw do Pomorza Gdańskiego odzyskał Kujawy i ziemię dobrzyńską. Za panowania ostatniego, wielkiego Piasta, odpadł od Polski również Śląsk. I choć te właśnie kwestie zaważyły na kolejnych kilkuset latach, zmysłowi politycznemu Kazimierza Wielkiego zawdzięczamy to, że straciliśmy tylko tyle. Tym bardziej że sporo też zyskaliśmy.
639 tysięcy osób zwiedziło w 2017 roku krzyżacki zamek w Malborku. To rekord w historii Muzeum Zamkowego i – zdaniem gospodarzy - efekt m.in. prac konserwatorskich, które przywracają warowni świetność oraz nowych aranżacji stałych wystaw.
Zamek w Sztumie stanie się oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku. W niedzielę, w obecności wiceministra kultury Jarosława Sellina na zamku odbyła się uroczystość symbolicznego przekazania obiektu na potrzeby muzeum poświęconego historii regionalnej.
Dr hab. Janusz Trupinda odebrał w czwartek akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku z rąk wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Krzyżacką pieczęć, która mogła stanowić wyposażenie kaplicy pobitewnej, oraz groty pruskich włóczni odkryli naukowcy podczas badań archeologicznych na Polach Grunwaldzkich. Po konserwacji zabytki, których w sumie znaleziono ok. 400, zostaną pokazane publiczności.
Bitwa pod Grunwaldem - jedna z największych wiktorii oręża polskiego - nie przyniosła równie znamienitych owoców politycznych. Choć było o niej głośno w całej Europie, niewykorzystanie zwycięstwa z 1410 r. okazało się w perspektywie następnych wieków tragiczne.
Wtorkowy poranek 15 lipca 1410 roku był chłodny. Po całonocnej ulewie pozostał tylko niewielki deszcz. Wiatr był na tyle silny, że zrezygnowano z rozstawienia królewskiego namiotu kaplicznego. Na trzeci sygnał trębacza, 40-tysięczna armia polsko-litewska dosiadła koni i ruszyła polnymi drogami na wschód.