Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego po dwóch latach wrócili do warowni zamku krzyżackiego w Człuchowie, by kontynuować prace badawcze w dawnej studni. Zeszliśmy na głębokość 11 m, wiemy, jak była budowana i że zasypano ją w XVII w. – powiedział PAP kierownik badań Marek Truszkowski.
Wieczorne widowisko plenerowe będzie jedną z atrakcji uświetniających zakończenie prac przy odbudowie zespołu kościoła zamkowego w Malborku. Na ścianę świątyni powróciła m.in. wyłożona ponad 300 tysiącami kostek 8-metrowa figura Madonny z Dzieciątkiem.
Na ukończeniu są prace konserwatorskie przy zespole kościoła Najświętszej Marii Panny w Muzeum Zamkowym w Malborku. Kosztem prawie 26 mln zł przywrócono dawny wygląd samej świątyni oraz kaplicy św. Anny, Wieży Kleszej i Domkowi Dzwonnika.
W 2015 r. Muzeum Zamkowe w Malborku odwiedziło około 518 tys. gości pochodzących z prawie 90 krajów, głównie z Niemiec, Rosji i Francji, ale też np. z Kostaryki. To rekord, tylu zwiedzających nie odnotowano w całej 55-letniej historii placówki.
Archeolodzy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku rozpoczną w maju prace przy zamku krzyżackim w Nidzicy. Będą szukać zabytków związanych z funkcjonowaniem prokuratorskiego zamku Zakonu oraz wcześniejszym osadnictwem w tym miejscu.
Polecam wszystkim odwiedzenie krzyżackiego zamku w Bezławkach (niem. Baeslack), położonego pomiędzy Mrągowem i Kętrzynem; około 5 km. na pd wsch. od Świętej Lipki. Gotycki zamek powstał w XIV w., był siedzibą komornika krzyżackiego; pod koniec XVI w. został przebudowany i adaptowany na kościół ewangelicki. Wokół zamku przetrwał mur obronny, pełniący później funkcję ogrodzenia cmentarza położonego przy kościele, jest też zamkowa brama. Pozostałości cmentarza i niektóre nagrobki widoczne są do dziś.
Historię powstania i budowy oraz stan w jakim zachowały się najważniejsze zamki krzyżackie w Prusach, opisuje książka autorstwa dr hab. Tomasza Torbusa. Bogato ilustrowana publikacja prezentuje architekturę 38 budowli, w tym zamku w Malborku.
Unikatowy album z 1887 r., dokumentujący odbudowę zniszczonej twierdzy oraz fotografie Malborka i zamku z przełomu XIX i XX w. będą mogli zobaczyć odwiedzający Muzeum Zamkowe w Malborku. Wystawa najnowszych nabytków fotograficznych zostanie otwarta w czwartek.
Kończą się prace archeologiczne w sąsiedztwie dawnego zamku krzyżackiego w Ełku, ufundowanego przez Urlicha von Jungingena. Podczas wykopalisk odkryto ślady licznych budynków gospodarczych i średniowiecznej wieży lub jaćwieskiego grodziska.