Młodzież domagająca się politycznej podmiotowości bywa zagrożeniem dla każdej dyktatury. Nie inaczej było za rządów generała Wojciecha Jaruzelskiego. Hasło „urodziliśmy się w 1968” nie przypadkiem niosło potencjał polityczny, który w 1988 r. zamierzano wykorzystać do przywrócenia legalnej i niezależnej od komunistów organizacji studenckiej.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku odsłonięto w piątek tablicę upamiętniającą członków młodzieżowych organizacji antykomunistycznych, które działały w latach 1951-53 i składały się z uczniów dwóch miejscowych szkół. Wielu z nich trafiło za tę działalność do więzienia.
W siedzibie Narodowego Miejsca Pamięci w Pradze zainaugurowano w czwartek wystawę obrazującą historię antykomunistycznej organizacji Svietlana, powstałej w 1948 r. i zlikwidowanej przez Służbę Bezpieczeństwa (StB) na początku lat pięćdziesiątych XX w.
Pogrzeb Ludwika Machalskiego "Mnicha", założyciela i dowódcy zbrojnej organizacji niepodległościowej, odbędzie się 6 listopada w Staszowie. Uroczystości, z udziałem wiceprezesa IPN Krzysztofa Szwagrzyka, poprzedzi konferencja poświęcona polskiemu bohaterowi.
Książka Bartłomieja Noszczaka „Etos gniewu. Antykomunistyczne organizacje młodzieżowe w Warszawie (1944-1989)” odkrywa przed czytelnikiem nowy, mało znany dotąd element historii polskiej konspiracji – powstawanie i funkcjonowanie konspiracyjnych organizacji wśród warszawskiej młodzież szkolnej.