190 lat temu, 17 lutego 1834 r. we Lwowie miała miejsce prapremiera Zemsty Aleksandra Fredry. „To arcydzieło, jedna z najlepszych polskich komedii” – mówi PAP historyk teatru prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska.
Uważam, że "Zemsta" to bardzo gorzka komedia, i to dość współczesna w przesłaniu. To będzie obraz Polski ukazany poprzez dawną, polską zaciekłość - mówi PAP Paweł Aigner, reżyser nowego przedstawienia w Białostockim Teatrze Lalek. Premiera "Zemsty" wg Aleksandra Fredry - 4 czerwca.
W niedzielę 9 października mija sześć lat od śmierci Andrzeja Wajdy, niedawno zaś „Zemsta” – jeden z najpopularniejszych filmów mistrza polskiego kina – obchodziła dwudziestolecie. Na przełomie wieków autor „Człowieka z żelaza” zmierzył się z dwoma klasycznymi tekstami polskiej literatury. Czy cięta satyra na polskość w wydaniu Fredry mogła dorównać na ekranie Mickiewiczowskiemu eposowi narodowemu?
Niedojrzałość, dziecinność bohaterów – te cechy starałem się podkreślić poprzez umieszczenie akcji spektaklu w zabawkowym, tekturowym zamku ze sztucznymi kwiatami – mówi o swojej inscenizacji „Zemsty” dyrektor artystyczny Teatru im. W. Horzycy w Toruniu Paweł Paszta.
Kulminację obchodów stulecia polskiej sceny w Toruniu planujemy 28 listopada, bo tak się dobrze składa, że możemy dać wówczas premierę „Zemsty”. Fredro to dla Torunia ważny autor - powiedział PAP dyr. naczelny Teatru im. W. Horzycy w Toruniu Andrzej Churski.
Upstream Theater w St. Louis prezentuje amerykańską premierę “Sweet Revenge” czyli "Zemsty" Aleksandra Fredry. "Broadway World" nazwał sztukę wspaniałym osiągnięciem w historii teatru. Producenci spektaklu przedstawiają utwór Fredry jako najlepszą polską komedię.
„Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie zainaugurowała w poniedziałek w Wilnie główne uroczystości z okazji 100-lecia Teatru na Pohulance. Spektakl, w którym wystąpili Joanna Trzepiecińska, Jarosław Gajewski, Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn, był długo oklaskiwany na stojąco. „Wspaniała uczta duchowa”, „piękne przeżycie”, „cudowna gra” - mówili widzowie.