Na katowickim Rynku w niedzielę odbędzie się VIII Święto Strojów Ludowych Górnego Śląska - przekazał w czwartek prezes Związku Górnośląskiego. Wydarzenie zgromadzi miłośników śląskich tradycji, zarówno tych w strojach ludowych, jak i tych, którzy chcą bliżej poznać regionalną kulturę.
Wystawa poświęcona elementom strojów ludowych, noszonych niegdyś na Pomorzu, od czwartku dostępna jest w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Można na niej zobaczyć m.in. części odzieży należącej niegdyś do mieszkańców Ziemi Pyrzyckiej oraz półwyspu Mönschgut na Rugii.
W Bytomiu-Miechowicach w sobotę po południu po raz siódmy spotkają się miłośnicy strojów ludowych z obszaru Górnego Śląska. Organizatorzy zapraszają zarówno osoby ubrane w tradycyjne regionalne stroje, jak i wszystkich, którzy chcą poznać ten fragment śląskiej kultury.
VII Święto Strojów Ludowych Górnego Śląska odbędzie się w tym roku w bytomskiej dzielnicy Miechowice, przy odbudowanej w ostatnich latach oficynie nieistniejącego dziś pałacu rodu Tiele-Wincklerów. Impreza będzie dla uczestników okazją do pogłębienia wiedzy o górnośląskich strojach ludowych.
Pokaz mody śląskiej odbędzie się w sobotę przed Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Oprócz oryginalnych strojów ludowych w tradycyjnych aranżacjach zaprezentowane zostaną jego współczesne interpretacje oraz moda inspirowana wzornictwem ludowym.
50 plakatów powstałych w ciągu ostatniego półwiecza znalazło się na wystawie „Motywy ludowe w plakacie polskim” w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Wśród autorów m.in. Ewa Salamon, Eryk Lipiński, Jan Młodożeniec.
Tajniki szycia poszczególnych elementów stroju ludowego będzie poznawać grupa pań zakwalifikowanych do projektu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej „Tańcowała igła z nitką”. W sobotę rozpoczęły się zajęcia w ramach tego przedsięwzięcia.
Muzeum Tatrzańskie poddało renowacji 16 zabytkowych strojów ze swojej kolekcji, wśród których znalazły się ubrania górali podhalańskich, orawskich i spiskich, a także ubiory nowotarskich bogatych mieszczan oraz liczące 200 lat eleganckie kobiece stroje pochodzące z majątku Czorsztyn.
Ubiory codzienne, świąteczne i stroje obrzędowe, jakie noszono na wsi pod koniec XIX i na początku XX w. przez Rzeszowiaków, Lasowiaków i Pogórzan można od piątku zobaczyć na wystawie „Na co dzień i od święta” w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.