Przed 40 laty polski historyk emigracyjny Wiktor Sukiennicki rozważał, dlaczego w dawnej Rzeczypospolitej nie ukształtowało się żadne określenie, które określałoby obywateli tego wielonarodowego państwa „Gdyby tak się stało, historia Europy i świata potoczyłaby się inaczej” – pisał Sukiennicki.
232 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany.
Wydarzenia majowe z 1946 roku stały się osią dokumentalnego filmu produkcji Muzeum Historii Polski. Jego najważniejszym bohaterem jest Adam Macedoński świadek tamtych wydarzeń, znany w Polsce z nieprzejednanej walki o pamięć zbrodni katyńskiej. W filmie przenosimy się z nim do wydarzeń w Krakowie w 1946 roku, a dzięki występującym w filmie historykom uzyskujemy szersze tło na temat tamtego okresu.
„Ogrody zwierząt. Staropolskie zwierzyńce i menażerie” to nowa książka profesor Aleksandry Jakóbczyk-Goli – historyk sztuki, filolożki, literaturoznawczyni i kulturoznawczyni, i zarazem efekt jej kilkuletnich badań dotyczących staropolskich opisów i wyobrażeń przyrody.
„Życie materialne to ludzie i rzeczy, rzeczy i ludzie. Badanie rzeczy – jak pożywienia, mieszkań, strojów, przedmiotów zbytku, narzędzi, środków płatniczych, wsi i miast – czyli wszystkiego, czym się człowiek posługuje, nie jest jedynym sposobem ścisłego określenia jego codziennej egzystencji” – ocenia Fernand Braudel.