Sezon jeszcze się nie skończył, ale już mogę powiedzieć, że w tym w momencie osiągnęliśmy historyczny wynik 1 mln 985 tys. zwiedzających – ogłosił w czwartek dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.
Trwają prace nad nową ścieżką zwiedzania pod wschodnim skrzydłem Zamku Królewskiego na Wawelu, która odsłoni przed zwiedzającymi nieudostępniane dotąd pomieszczenia i przybliży historię renesansowej rezydencji. W 2023 roku otwarta zostanie też „wystawa totalna” prezentująca panoramę kultury Korony i Litwy.
W niecały miesiąc od otwarcia Skarbiec Koronny odwiedziło ponad 31,5 tys. gości - mówi PAP dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej. Wskazał, że dla Polaków Wawel to "święta góra", punkt odniesienia, miejsce, które nas łączy i objaśnia naszą wspólną historię.
To przestrzeń, która epatuje atmosferą tajemniczości, ale tak naprawdę uświadamia nam bogactwo historii Rzeczypospolitej - powiedział dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej o nowej odsłonie jednej z głównych stałych ekspozycji zamku - Skarbca Koronnego.
Było to wielkie wydarzenie polityczne, ale również symboliczna restytucja Zamku i państwa, które na powrót uzyskały swoje najważniejsze dzieła, kluczowe dla ich tożsamości – mówi PAP dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. 60 lat temu, 16 stycznia 1961 r., ponad 130 arrasów i 24 skrzynie innych cennych obiektów muzealnych ze zbiorów wawelskich ewakuowanych po wybuchu II wojny do Kanady powróciło do Polski.
Prezydent Andrzej Duda powołał Borysława Czarakcziewa, Andrzeja Betleja i Andrzeja Szczerskiego na członków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Uroczystość wręczenia aktów powołań odbyła się w czwartek w Warszawie.
We wnętrzach Zamku Królewskiego na Wawelu można robić zdjęcia, ale bez lamp błyskowych, statywów i tzw. selfie-sticków – to pierwsze zarządzenie nowego dyrektora tej instytucji Andrzeja Betleja, który zmienił w piątek regulamin zwiedzania zamkowych wystaw.
Andrzej Betlej objął w piątek stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, a Andrzej Szczerski dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. Ich kadencje potrwają pięć lat.
19 grudnia – po 10 latach przerwy spowodowanej remontem konserwatorskim – otwarte zostanie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. To będzie muzeum, w którym opowieść jest budowana w oparciu o wyjątkową kolekcję gromadzoną przez kilka pokoleń rodu Czartoryskich – mówi dyrektor MNK Andrzej Betlej.