W Stegnie i w Gdańsku w sobotę (22 marca) odbędą się uroczystości upamiętniające zamordowanych 85 lat temu polskich działaczy w Wolnym Mieście Gdańsku. Rozstrzelanych zostało wówczas 89 polskich duchownych, działaczy i urzędników.
Czwartego dnia po egzekucji wyroku śmierci wydanego przez Kierownictwo Walki Podziemnej AK brigadeführer SS Franz Kutschera "wziął ślub" z 26-letnią Jane Lillian Steen, norweską volksdeutschką. Zamiast wesela odbył się pogrzeb "pana młodego" na powązkowskim niemieckim "cmentarzu bohaterów".
Symbolika Auschwitz była bardzo długo wykorzystywana do celów politycznych – powiedział PAP dr Piotr Setkiewicz, historyk, kierownik działu naukowego w Muzeum Auschwitz. Byłych więźniów komuniści nie prześladowali, pod warunkiem że nie podejmowali żadnej działalności przeciwko ustrojowi - dodał.
51 delegacji państwowych i organizacji międzynarodowych potwierdziło udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia w Miejscu Pamięci – podało Muzeum Auschwitz.
Byli więźniowie i ich bliscy, przedstawiciele władz oraz młodzież uczestniczyli w sobotę (18 stycznia) w uroczystości z okazji 80. rocznicy likwidacji niemieckiego obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W latach 1942-45 okupanci więzili w nim w bardzo ciężkich warunkach od 2 do 3 tys. polskich dzieci.
17 stycznia 1945 r. oddziały 1 Armii Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej wkroczyły do zrujnowanej Warszawy, napotykając niewielki opór niemieckich oddziałów osłonowych. Po kilku godzinach walk Niemcy, obawiając się okrążenia, podjęli decyzję o opuszczeniu miasta - opowiada dr Maciej Żuczkowski w podcaście IPN.
Po raz 15. w Łodzi odbędą się Dni Pamięci. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce wspólnie z łódzkimi instytucjami kultury od 20 do 27 stycznia organizuje cykl wydarzeń, m.in. koncerty, spektakle i warsztaty, będących zaproszeniem do świata kultury i historii polskich Żydów.
Wczesnym rankiem 27 grudnia 1939 r. w Wawrze, wówczas pod Warszawą, Niemcy rozstrzelali 106 mężczyzn zabranych z mieszkań w trakcie nocnej obławy. Zbrodnia ta uznawana jest za pierwszą masową egzekucję ludności cywilnej na polskich terenach okupowanych przez Niemcy w czasie II Wojny Światowej.
Życzenia „spokojnych”, a nie „wesołych” świąt, ziemniaki z cebulą, soja układana w kształt ryby oraz puste miejsca przy stole i niepewność jutra - tak wyglądały Wigilie i święta Bożego Narodzenia w polskich domach w czasie II wojny światowej.