W 15-lecie istnienia placówki Straży Granicznej w Augustowie i 100 rocznicę powołania Korpusu Ochrony Pogranicza nadano w piątek jednostce imię rotmistrza Apoloniusza Ścisłowskiego. We wrześniu 1939 r. tuż po sowieckiej agresji, zginął on w boju w Kodziowcach.
W konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach w sobotę (9 listopada) odbył się pogrzeb ks. prałata Stanisława Wysockiego, prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku i naocznego świadka obławy. Duchowny zmarł w wieku 86 lat.
Mszą świętą oraz złożeniem wieńców i kwiatów przy Wzgórzu Krzyży uczczono w niedzielę w Gibach 79. rocznicę obławy augustowskiej, wymierzonej przez NKWD w działaczy podziemia niepodległościowego. Uroczystości zorganizowała gmina Giby wspólnie z IPN.
Blisko 100 osób, rodziców z dziećmi, bierze udział w sobotę w 7. Rajdzie Rowerowym Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej z 1945 roku. 24-kilometrowa trasa rajdu wiedzie przez miejsca związane z tą zbrodnią, dokonaną na Polakach tuż po drugiej wojnie światowej.
Sześciodniowy cykl imprez „Lipcowi” związany z Obławą Augustowską rozpoczął się w sobotę w Augustowie (Podlaskie) wieczornym koncertem, w którym biorą udział m.in.: Anita Lipnicka, Wojciech Waglewski czy Natalia Nykiel. Wydarzenie zakończy się 12 lipca – w dniu ustanowionym przez Sejm jako Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Pięciodniowy cykl imprez związany z Obławą Augustowską odbędzie się w pierwszej połowie lipca w Augustowie (Podlaskie). Festiwal LIPCOWI będzie miał bogatszy przebieg niż rok temu – poinformowała w czwartek w Augustowie dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin.
6,6 mln zł ma kosztować remont zabytkowego dworca kolejowego w turystycznej stolicy woj. podlaskiego – zapowiedział w Augustowie wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Burmistrz miasta podpisał w sobotę list intencyjny dotyczący przekazania obiektu PKP.