Dokładnie 79 lat temu, 2 sierpnia 1944 r., Niemcy przystąpili do likwidacji tzw. obozu cygańskiego w Auschwitz-Birkenau, mordując w komorach gazowych tysiące Romów i Sinti. W rocznicę tej zbrodni obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, upamiętniający niemal pół miliona ofiar niemieckiego ludobójstwa.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, przy Kuźni Romów na terenie dawnego Litzmannstadt Getto w Łodzi odbyła się w czwartek uroczystość z udziałem przedstawicieli środowiska romskiego, lokalnych władz i duchowieństwa.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti przypada 2 sierpnia. 74 lata temu tego dnia Niemcy zlikwidowali tzw. obóz cygański (Zigeunerlager) w obozie Auschwitz II-Birkenau. W komorze gazowej zgładzili 2897 osób.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti przypada 2 sierpnia. 73 lata temu tego dnia Niemcy zlikwidowali tzw. obóz cygański (Zigeunerlager) w obozie Auschwitz II-Birkenau. W komorze gazowej zgładzili 2897 osób.
Kilkunastu byłych więźniów, przedstawiciele społeczności romskiej m.in. z Niemiec, Węgier i Słowacji, reprezentanci polskich władz i dyplomaci upamiętnią 2 sierpnia w b. obozie Auschwitz II-Birkenau 73. rocznicę likwidacji przez Niemców tzw. obozu cygańskiego.
W dniach 2-3 sierpnia w b. niemieckich obozach Auschwitz-Birkenau i Kulmhof oraz w Łodzi odbędą się austriacko-polskie uroczystości upamiętniające – m.in. odsłonięcie pomnika – austriackich Romów i Sinti, którzy przed 75 laty zostali deportowani, a następnie zamordowani przez nazistowskich Niemców.
Ok. 4300 Romów i Sinti zamordowanych w pierwszym, niemieckim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem upamiętni pomnik odsłonięty 3 sierpnia w lesie rzuchowskim, na terenie byłego obozu. Według szacunków, zginęło tam ok. 200 tys. osób, głównie Żydów.