Najważniejsze wydarzenia związane z największymi jednostkami Polskich Sił Zbrojnych w 1944 r. znalazły się w kalendarzu ściennym na przyszły rok, opracowanym przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Żegnamy dzisiaj gorącego patriotę, weterana Polskich Sił Zbrojnych i ogromnie zasłużonego działacza Polonii amerykańskiej - napisał prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą w liście do uczestników ostatniego pożegnania Feliksa Rembiałkowskiego w Chicago.
140 lat temu, 22 lipca 1881 r., urodził się Bolesław Wieniawa-Długoszowski, adiutant Józefa Piłsudskiego, pierwszy kawalerzysta II Rzeczypospolitej – dyplomata, który umożliwił tysiącom polskich żołnierzy ewakuację z Węgier i Rumunii do Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie stworzyli Polskie Siły Zbrojne.
Złożeniem kwiatów przez prezesa IPN oraz szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pod pomnikiem gen. Władysława Andersa w Krośniewicach (woj. łódzkie) upamiętniono we wtorek 50. rocznicę śmierci Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.
Tym, co jest ewenementem w działaniach bojowych Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie, jest ich liczebność – żadne z okupowanych państw Europy nie sformowało na emigracji tak silnych oddziałów – mówi PAP dr hab. Tadeusz P. Rutkowski, historyk z UW.
Jego decyzje w sprawach wielkich i małych dyktował mu instynkt albo raczej niezwykła prawość charakteru – pisał o dowódcy AK Jan Nowak-Jeziorański. Do dziś nie powstała pełna biografia jednego z architektów godziny „W”. 75 lat temu, 30 września 1944 r., gen. Tadeusz Bór-Komorowski został mianowany Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych.
75 lat temu, 11 sierpnia 1944 r., na Kielecczyźnie pod dowództwem kpt. Antoniego Dąbrowskiego-Szackiego „Bohuna” powstała Brygada Świętokrzyska, największa formacja zbrojna Narodowych Sił Zbrojnych; walczyła zarówno z podziemiem komunistycznym, jak i Niemcami. Obecnie toczą się dyskusje dotyczące charakteru niektórych działań BŚ.
Uważano, że to ludzie zrzuceni z Anglii mogą bardzo mocno wesprzeć podziemie w kraju, ze względu na to, że będą posługiwać się najnowszymi metodami - powiedział o Cichociemnych historyk prof. Zbigniew Wawer.