2 stycznia 1940 r. urodził się Zbigniew Romaszewski, fizyk, działacz opozycji antykomunistycznej, członek KSS KOR i kierownik Biura Interwencyjnego; od 1980 r. w NSZZ „Solidarność”; współtwórca Radia Solidarność w stanie wojennym, senator III RP, kawaler Orderu Orła Białego.
Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie zginęło 16 osób, w całej Polsce co najmniej 45, a ponad tysiąc zostało rannych.
Stan wojenny równał się wycelowaniu pistoletu we własne społeczeństwo. Było to fatalne wydarzenie w polskiej historii, ale nigdy nie usłyszałem przekonującej odpowiedzi na pytanie o alternatywny scenariusz wydarzeń - powiedział PAP dr Michał Przeperski z Muzeum Historii Polski.
43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy ustalili, że nawet w świetle PRL-owskiego prawa dekret ten był bezprawny.
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie uhonorowani zostali w środę opozycjoniści z czasów PRL. Wśród odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności znalazła Barbara Dobrzyńska, współpracowniczka ks. Jerzego Popiełuszki.
13 osób związanych z opozycją w czasach PRL uhonorowano w piątek w Olsztynie Krzyżami Wolności i Solidarności. "Podejmując swoją walkę, byliście wewnętrznie wolni, niezłamani przez system komunistyczny" - mówił do odznaczonych wiceprezes IPN Karol Polejowski.
Kilkanaście miesięcy funkcjonowania NSZZ „Solidarność” zostało brutalnie przerwanych wprowadzeniem stanu wojennego. Pamiętamy ten czas głównie jako karnawał wolności, eksplozję swobód obywatelskich. Jednak miał również ciemniejsze strony, spośród których najważniejsza była ta, że nawet „Solidarność” nie doprowadziła do uwolnienia więźniów politycznych.