To od samorządu zależy, jak szybko podejmie decyzję o usunięciu upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego – mówi PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz. Wskazuje, że tzw. ustawa dekomunizacyjna zobowiązuje władze samorządowe do podejmowania takich decyzji.
Rozebrany w myśl tzw. ustawy dekomunizacyjnej pomnik, poświęcony Bojownikom Polskiego Ruchu Oporu poległym w latach 1846-1945 w walkach o wyzwolenie narodowe i społeczne, trafił z Jaworzna do Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Po ponownym zmontowaniu i renowacji stanie w tamtejszym Parku Pomników.
Pomnik Zygmunta Berlinga nie może zostać odbudowany, bo zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną został wskazany do usunięcia – poinformował PAP stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Pomnik zostanie przekazany Muzeum Historii Polski prawdopodobnie w obecnym stanie – we fragmentach.
Stołeczni radni zdecydowali, że nie zajmą się w czwartek stanowiskiem PiS ws. dekomunizacji nazw stołecznych ulic. Radni PiS domagali się pozostawienia nazw, które w ubiegłym roku swymi zarządzeniami nadał 44 warszawskim ulicom wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS). Przeciwko wprowadzeniu tego punku do porządku obrad było 40 radnych, 17 opowiedziało się za. 1 radny wstrzymał się od głosu.
IPN apeluje do władz Warszawy, by - po wyroku NSA - w poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności i niezależnie od bieżących sporów politycznych odstąpiły od przywracania nazw ulic zmienionych na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zdaniem Instytutu są procedury, które to umożliwiają.
Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał w piątek wyroki WSA o uchyleniu 44 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną - w tym ws. zmiany al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego. Uchylenia zmian tych nazw są więc prawomocne.
W Gdańsku dojdzie do zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków na ulicę Lecha Kaczyńskiego - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny, zmieniając m.in. trzy orzeczenia WSA uchylające zarządzenia zastępcze wojewody pomorskiego o zmianie nazw kilku ulic w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną.
Sąd administracyjny uchylił zarządzenie wojewody ws. zmiany nazwy stołecznej ul. Józefa Chmiela na ppłk. W. Lipińskiego w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Okazało się, że patronem ulicy był nauczyciel J. Chmiel, a nie działacz komunistyczny o tym samym imieniu i nazwisku.
Wojewódzki sąd administracyjny oddalił w poniedziałek skargę m.st. Warszawy na decyzję wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery stwierdzającą nieważność uchwały Rady Warszawy o zmianie nazwy ulicy z al. Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską - poinformował PAP wydział informacji WSA.
Oświęcimski magistrat w czwartek zaskarżył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie zarządzenie wojewody małopolskiego w sprawie zmiany nazw ulicy Ignacego Fika na Tomasza Arciszewskiego – poinformowała rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.