W 101. rocznicę odparcia ataku armii bolszewickiej na Płock (Mazowieckie) i w 100. rocznicę odznaczenia miasta Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego na tamtejszym Cmentarzu Garnizonowym uczczono pamięć poległych obrońców. W uroczystości uczestniczyły m.in. ich rodziny.
Z okazji stulecia odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych za obronę przed armią bolszewicką na płockim Ratuszu od 30 kwietnia do 3 maja prezentowane będą animacje z historycznymi postaciami – bohaterami wydarzeń, które uhonorował nadanym miastu wyróżnieniem marszałek Józef Piłsudski.
O tym, jak ważna jest pamięć w dziejach Kościoła, narodu, wspólnoty i rodziny mówił w sobotę biskup Piotr Libera podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w 100. rocznicę odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę miasta przed armią bolszewicką.
W 2021 r. Płock będzie obchodził 100. rocznicę odznaczenia przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznym za bohaterską postawę w wojnie z bolszewikami w 1920 r. Nadanie odznaczenia odbyło się 10 kwietnia 1921 r. Marszałek Józef Piłsudski został wówczas honorowym obywatelem Płocka.
Krzyż Walecznych za zasługi dla kraju odebrała w niedzielę w katedrze wawelskiej w Krakowie rodzina Piotra Gizy. Wręczenie odznaczenia nastąpiło po 98 latach od decyzji o jego przyznaniu i po 69 latach od śmierci Gizy – żołnierza 7. Pułku Piechoty Legionów.
W Płocku oddano w piątek hołd obrońcom miasta z 1920 r. W obchodach uczestniczyła m.in. rodzina kpt. Alberta de Bure, francuskiego oficera, który przybył do Polski z armią gen. Józefa Hallera, a w Płocku był jednym z żołnierzy odpierających atak bolszewików.
Broniący Płocka przed bolszewikami w sierpniu 1920 r. wykazali się ogromną determinacją. To dzięki niej możliwe było odparcie przeważających sił - powiedział dr Grzegorz Gołębiewski, autor książki "Płock 1920. Dni krwi i chwały", której prezentacja odbyła się w czwartek.
Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Płocku (Mazowieckie) rozdanych zostanie 1,5 tys. „Marcelinek” - ciasteczek w kształcie kapelusza Marceliny Rościszewskiej, nauczycielki odznaczonej przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych.
„Płock Walecznym” - to planowany przez Fundację Vivat Polonia cykl wystaw o mieszkańcach tego miasta, wyróżnionych odznaczeniem wojskowym - Krzyżem Walecznych. Pierwsza ekspozycja poświęcona została cichociemnemu Tadeuszowi Tomaszewskiemu, „Wąwóz”.