Płk Aleksander Tarnawski, ostatni z Cichociemnych, spoczął w piątek na cmentarzu w Bielsku-Białej. Prezydent RP Andrzej Duda w liście podkreślił, iż żegna „wspaniałego patriotę czasów wojny i pokoju, który był wzorem dla współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego”.
Zmarł mjr Aleksander Tarnawski, ps. Upłaz, ostatni Cichociemny Spadochroniarz Armii Krajowej. W 1944 r. był jednym z 316., którzy skoczyli do okupowanej Polski, by walczyć o jej wolności i niepodległość – napisał w piątek na Fb Mateusz Morawiecki. „Był wzorem siły i odwagi” – podkreślił premier.
Zmarł mjr Aleksander Tarnawski, ps. Upłaz – ostatni żyjący Cichociemny, mieszkający od lat w Gliwicach. Miał 101 lat. Informację o śmierci majora potwierdził PAP rzecznik Urzędu Miejskiego w Gliwicach Łukasz Oryszczak.
Dzisiaj 101. urodziny obchodzi mjr Aleksander Tarnawski, ps. Upłaz – cichociemny, wzór żołnierza, wynalazca – pisze w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Panie majorze, składam głębokie wyrazy szacunku i wdzięczności za pana służbę na rzecz wolnej Polski – dodaje szef rządu.
80 lat temu, 15 lutego 1941 r., z Wielkiej Brytanii wystartował samolot z pierwszą grupą cichociemnych, którzy zostali zrzuceni na teren okupowanej Polski. W sumie do grudnia 1944 r. drogą lotniczą wysłano do kraju 316 polskich żołnierzy. Pełniąc służbę w ZWZ-AK, cichociemni stali się elitą Polskiego Państwa Podziemnego.
Dziś miałem zaszczyt porozmawiać i złożyć życzenia ostatniemu z Cichociemnych. Aleksander Tarnawski ps. Upłaz obchodzi właśnie swoje 100. urodziny. Dwustu lat Panie Majorze! – napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Mieszkający od wielu lat w Gliwicach mjr Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący Cichociemny, obchodzi w piątek setną rocznicę urodzin. „W Pana losach w niezwykły sposób zapisane zostały ważne wątki historii Polski Niepodległej” – napisał w liście do solenizanta prezydent Gliwic Adam Neumann.
Cichociemny, żołnierz AK mjr Aleksander Tarnawski ps. Upłaz, a także dowódca dywizji koordynującej działania batalionów NATO na wschodniej flance oraz pomysłodawca zajęć ze sztuk walki dla weteranów znaleźli się wśród uhonorowanych Buzdyganem „Polski Zbrojnej”. Nagrody wręczono po raz 25.
Imię Cichociemnych Spadochroniarzy AK otrzymała w sobotę szkoła podstawowa w Dębowcu na Śląsku Cieszyńskim. To w tej miejscowości, nocą z 15 na 16 lutego 1941 r., wylądowali pierwsi Cichociemni przerzuceni do kraju - powiedział wójt Dębowca Tomasz Branny.