Wyrok jest bardzo ważny dla zajmujących się biografią Witosa i jego rodziny. To ukoronowanie wysiłków na rzecz pamięci o Witosie – mówi PAP Janusz Skicki, kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, komentując uniewinnienie Witosa i innych skazanych w procesie brzeskim.
Sąd Najwyższy uniewinnił Wincentego Witosa i dziewięciu innych historycznych liderów PSL i PPS skazanych w politycznym procesie brzeskim w latach 30. XX wieku. Skazujące wyroki sądów obu instancji zapadłe w tej sprawie w latach 1932–33 zostały uchylone.
Także w latach 30. za kończący postępowanie w procesie brzeskim uznawany był wyrok sądu apelacyjnego, jako wieńczący merytoryczne rozpoznawanie tamtej sprawy karnej – wskazał RPO Marcin Wiącek w piśmie do SN potwierdzając tym samym dopuszczalność złożonej w 2020 r. kasacji.
Przedstawiciele RPO, prokuratury oraz obrońcy opowiedzieli się w czwartek przed Sądem Najwyższym za dopuszczalnością kasacji ws. procesu brzeskiego z lat 30. XX wieku. Z uwagi na doniosłość sprawy byłoby źle, gdyby SN nie przyjął kasacji z przyczyn formalnych – mówił prokurator.
Sąd Najwyższy podjął w czwartek zawieszone od blisko dwóch lat postępowanie kasacyjne ws. polityków skazanych w procesie brzeskim w latach 30. XX wieku. Decyzja ma związek z lipcowym orzeczeniem dot. rekonstrukcji akt przedwojennego procesu. Odwieszenie sprawy otwiera drogę do jej rozpoznania.
W połowie września Sąd Najwyższy ma powrócić do sprawy polityków skazanych w procesie brzeskim w latach 30. XX wieku. Od końca 2020 r. sprawa była zawieszona w SN w związku z rekonstrukcją przedwojennych akt. Latem br. wydano postanowienie odnoszące się do odtworzenia tych akt.
W rocznicę urodzin Wincentego Witosa upominamy się do Sądu Najwyższego o jak najszybszą kasację i zmazanie haniebnego wyroku w procesie brzeskim - mówił w piątek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, składając kwiaty przed pomnikiem przywódcy ruchu ludowego w Warszawie, w 148. rocznicę jego urodzin.
Sąd Najwyższy wzywa wszystkich żyjących spadkobierców oraz członków rodzin osób skazanych w procesie brzeskim o przekazanie oryginałów lub kopii akt spraw kasacyjnych w tej sprawie z 1933 r. – głosi ogłoszenie SN zamieszczone w piątek na stronie tego sądu.
W Sądzie Najwyższym trwa postępowanie dot. odtworzenia akt „procesu brzeskiego”, w którym skazano przywódców przedwojennej opozycji. O analogiczne postępowanie wystąpiono do Sądu Okręgowego w Warszawie. W związku z tym sprawa kasacyjna jest na razie zawieszona – wynika z informacji SN.