Ambasada RP w Berlinie zorganizowała w ubiegłym tygodniu uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie było też okazją do zapowiedzi końca misji ambasadora Andrzeja Przyłębskiego. „Sąsiedztwo Polski i Niemiec jest trudne historycznie i niezwykle ważne gospodarczo” - mówił ambasador.
Ambasador Polski w Berlinie profesor Andrzej Przyłębski zakończy w przyszłym roku swoją misję dyplomatyczna w RFN. Najprawdopodobniej będzie jeszcze pełnił swoje obowiązki do końca stycznia – informuje PAP rzecznik prasowa placówki Magdalena Szuber-Zasacka.
Ambasador RP w Berlinie prof. Andrzej Przyłębski w rozmowie z PAP mówi o problemach wokół Domu Polskiego w Bochum, zwrocie dóbr kultury zrabowanych przez Niemców w czasie wojny i zauważa, że w latach 90. „doskonale się dogadywaliśmy”, a teraz „mamy z tym problem”. Ale „to Niemcy się zmienili – nie my” – podkreśla. Wskazuje też na „poczucie wyższości Niemców w stosunku do Polaków”.
Przyszłość pokaże, czy będzie to przełom w toczącej się od lat debacie, ale ważne, że wniosek został przyjęty – mówi ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski, komentując dla PAP przyjęcie przez Bundestag wniosku ws. utworzenia polsko-niemieckiego miejsca pamięci w Berlinie.
Lech Kaczyński był jedną z najważniejszych postaci „Solidarności”, wyjątkowym człowiekiem i jednym z ostatnich mężów stanu - mówił w czwartek ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski, otwierając w Berlinie wystawę poświęconą byłemu prezydentowi RP.
Piłsudski nie był nacjonalistą, bolszewicy to nie socjaliści, Sowieci w 1920 r. realnie zagrażali Niemcom - prostował, w opublikowanym w środę we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” liście ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski, wcześniejszy esej w tej gazecie autorstwa niemieckiego prof. Stephana Lehnstaedta.
14 czerwca 1940 r., data pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz, to także tragedia Niemiec, które od tego momentu muszą się mierzyć z odpowiedzialnością za największą tragedię w dziejach ludzkości – powiedział w niedzielę w Berlinie ambasador RP w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski.
Polityka historyczna wytwarza napięcie między historią a tym, do czego może być wykorzystywana. Pojęcie prawdy schodzi na dalszy plan i ustępuje interesom państw – powiedział ambasador RP w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski podczas debaty „II wojna światowa: Zakłamane narracje historii”.
Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski opisał w artykule dla opiniotwórczego miesięcznika „Cicero” polski punkt widzenia na II wojnę światową i jej konsekwencje. Przypomniał, że to najstraszliwsze doświadczenie w całej historii narodu polskiego.
W galerii Instytutu Polskiego w Berlinie została otwarta w czwartek wystawa z okazji 100. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. Przypomina ona, jak nowoczesny był nasz kraj na tle innych państw – mówił na wernisażu ambasador RP w Berlinie prof. Andrzej Przyłębski.