Nie będzie zmiany rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody, którym unieważnił on uchwałę białostockich radnych o zmianie nazwy ulicy noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. NSA oddalił w środę skargę kasacyjną złożoną przez miasto Białystok od wyroku pierwszej instancji. Orzeczenie NSA jest prawomocne.
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną wojewody wielkopolskiego od wyroku poznańskiego WSA ws. ul. 14 lutego w Pile. W ramach dekomunizacji wojewoda chciał zmienić nazwę na ul. Piotra Konieczki – zmiany w myśl wyroku sądu nie będzie.
IPN apeluje do władz Warszawy, by - po wyroku NSA - w poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności i niezależnie od bieżących sporów politycznych odstąpiły od przywracania nazw ulic zmienionych na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zdaniem Instytutu są procedury, które to umożliwiają.
Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał w piątek wyroki WSA o uchyleniu 44 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną - w tym ws. zmiany al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego. Uchylenia zmian tych nazw są więc prawomocne.
"Czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji sądu i wykonamy wyrok" – zapewniła w czwartek minister edukacji Anna Zalewska. Chodzi o decyzję NSA, w wyniku której MEN musi ujawnić nazwiska autorów podstaw programowych. Zapowiedziała też, że nie będzie zwolnień nauczycieli.
Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzy we wtorek skargę kasacyjną ws. nadania rondu imienia twórcy Fabryki Samochodów Małolitrażowych Ryszarda Dziopaka. Na patrona, członka PZPR i posła PRL, nie zgodził się wojewoda śląski. Uznał, że naruszona została ustawa dekomunizacyjna.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne miasta Gdańska, b. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej i Rzecznika Praw Obywatelskich na oddalenie przez WSA ich skarg dotyczących połączenia MIIWŚ z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - poinformowało PAP MKiDN.
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w środę postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. Decyzję wstrzymującą połączenie obu muzeów zaskarżył resort kultury.
Spodziewałem się takiego rozstrzygnięcia. To świadczy, że NSA po raz drugi wykonał dobrze swoją pracę - tak minister kultury Piotr Gliński skomentował decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), uchylającą wstrzymanie połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte.
Decyzja NSA oznacza likwidację dotychczasowego Muzeum II Wojny Światowej - powiedział w środę dyrektor placówki Paweł Machcewicz. Jednocześnie zaapelował do ministra kultury Piotra Glińskiego o to, aby wystawa muzeum przetrwała.