To najlepszy pomysł obchodzenia jubileuszu 65-lecia polsko-meksykańskich stosunków dyplomatycznych – powiedział minister kultury Piotr Gliński w czwartek, na wernisażu wystawy „Kolor życia. Frida Kahlo” w Muzeum Łazienki Królewskie.
Zawsze mówiła, że maluje swoją rzeczywistość, którą rozumiała nie tylko poprzez to, co widziała, ale również przez to, co przeżywała w danym momencie - mówi Zofia Urban, kuratorka wystawy “Kolor życia. Frida Kahlo” w Muzeum Łazienki Królewskie. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. obrazy i archiwalne zdjęcia artystki.
Na przestrzeni lat twórczość i wizerunek Fridy Kahlo, meksykańskiej artystki, feministki i komunistki wykorzystywane były w promocji wielu produktów. Firma Mattel, producent lalek Barbie, stworzył lalkę Fridy Kahlo - podały media w sobotę.
118 tys. osób obejrzało zakończoną w niedzielę wystawę "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” w CK Zamek w Poznaniu. Ekspozycja, którą można było oglądać od końca września ub. roku, była pierwszą w Polsce wystawą prac Fridy Kahlo i Diego Rivery.
Zdjęcia Fridy Kahlo i Diego Rivery, wykonane przez wybitnych fotografów - kronikarzy życia artystyczno-politycznego Meksyku pierwszej połowy XX wieku, znalazły się na wystawie, która od wtorku dostępna będzie w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Malarstwo było całym życiem Fridy Kahlo – powiedziała PAP Helga Prignitz-Poda, kuratorka wystawy „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”. Jak dodała, życie artystki, sposób w jaki radziła sobie z chorobą i problemami, nadal jest inspiracją dla kobiet na całym świecie.
Znalazłam bardzo wiele interesujących powiązań i związków między Fridą i Diego a Polską, co zadziwiło nawet mnie samą – powiedziała PAP Helga Prignitz-Poda, kuratorka wystawy „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”.
Autoportret z małpami, Portret Diego Rivery i Autoportret MCMXLI – to niektóre z największych dzieł Fridy Kahlo, jakie od czwartku można oglądać w Poznaniu. „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” to pierwsza w Polsce wystawa prac tej meksykańskiej artystki.
Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" w poznańskim Centrum Kultury Zamek, ekspozycja zdjęć przedstawiających Fridę i Diega, pokazy filmów, festiwal gastronomiczny - to elementy startującego we wrześniu projektu poświęconego kulturze i sztuce Meksyku.