W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie w Warszawie w ambasadzie RP w Pradze zorganizowano koncert z muzyką żydowskich kompozytorów Władysława Szpilmana i Mieczysława Wajnberga. „Ta muzyka pokazuje żydowski wymiar Warszawy” – powiedział PAP organizator koncertu, dyrektor Instytutu Polskiego Maciej Ruczaj.
Projekcja filmu „Śmierć Zygelbojma” w środę w Pradze rozpoczęła serię wydarzeń przygotowanych przez polskie placówki dyplomatyczne i kulturalne na 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Zaplanowano również koncert muzyki Władysława Szpilmana i Mieczysława Weinberga.
W piątek w Pradze zaprezentowano mural, który powstał wokół pomnika Ryszarda Siwca, znajdującego się przy ulicy noszącej jego imię. Polak podpalił się na Stadionie X-lecia w Warszawie w 1968 roku, protestując przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
W Pradze zainaugurowano w dniu Konstytucji 3 maja wystawę plenerową "Republika Obu Narodów i historia pierwszej europejskiej konstytucji". Na panelach rozstawionych na Placu króla Jerzego z Podiebradów zaprezentowano m.in. kulturową odrębność regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
W czwartek ukazał się specjalny dodatek czeskiego tygodnika „Echo” poświęcony wspólnej polskiej i czeskiej historii w ostatnich stu latach. Publikacja polskich i czeskich publicystów i historyków jest częścią projektu „sPOLeCZne”, czyli wspólnie.
Od wczesnego popołudnia w sobotę mieszkańcy Pragi uczestniczyli w Dniu Polskim w ogrodach Ambasady RP. Imprezę - po raz drugi - zorganizował Instytut Polski w Pradze. Według szacunków organizatorów w ciągu dnia przyszło ponad dwa tysiące gości.
„Świętujemy razem” to projekt obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości tak Polski, jak i Czech, przygotowany przez Instytut Polski w Pradze. Rozpoczęła go publikacja poświęconej Polsce wkładki w ostatnim wydaniu tygodnika „Reflex”, którą przygotowali czescy dziennikarze.
Do 11 listopada 2018 r. na półkach czeskich księgarni ma pojawić się co najmniej 11 książek z logiem "Samostatnost 1918" ("Niepodległość 1918") w polskich i czeskich barwach narodowych. Inicjatorem projektu jest Instytut Polski w Pradze.
Serię artykułów i wywiadów publikowanych w czeskich mediach oraz cykl materiałów edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli - przygotował z okazji 75. rocznicy powstania Armii Krajowej Instytut Polski w Pradze. Akcja ma przypominać Czechom o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego.