Losy przedstawicieli elit polskich - duchownych, nauczycieli i naukowców, którzy po 1945 r. pozostali na Kresach - przedstawia nowa publikacja IPN „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”. Wśród autorów biogramów jest więziony na Białorusi Andrzej Poczobut.
Stefan Korboński był prekursorem działań antydyfamacyjnych; broniąc dobrego imienia Polski, rekompensował bierność władz PRL – ocenia wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. Nowa publikacja IPN pt. „Stefan Korboński. Listy amerykańskie 1953–1983” już jest w księgarniach.
Okres rządów komunistycznych w Polsce jest postrzegany jako czas, w którym aktywność społeczna była ograniczona i ściśle kontrolowana. Mimo to krajobraz stowarzyszeń i organizacji oraz stosunek do nich państwa i partii był bardzo zróżnicowany.
Zwłaszcza do czasu powstania struktur opozycyjnych w PRL Kościół katolicki był jedynym realnym wrogiem ideologicznym komunistów; stąd podejmowane przez władze komunistyczne wszelkie metody jego skompromitowania, jak podsłuchy, obserwacja czy agentura - przypominają przedstawiciele IPN.
W Pałacu Balińskich w Jaszunach nieopodal Wilna został w środę zaprezentowany prawie 500-stronicowy album „Kresowe rezydencje. Zamki, pałace i dwory na dawnych ziemiach wschodnich II RP”, który wydał Instytut Pamięci Narodowej, by zachować obraz minionego świata.
To jeden z najważniejszych dokumentów wskazujących wyraźnie, że sprawcą zbrodni katyńskiej był Związek Sowiecki - powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas prezentacji drugiego tomu serii "Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951-1952".
"Generał Józef Haller 1873–1960" to tytuł albumu IPN i Wojskowego Biura Historycznego, którego promocja odbyła się w sobotę w Warszawie. Historycy podkreślili m.in. patriotyzm i katolicyzm dowódcy Błękitnej Armii; przywołali także krytyczne o nim opinie.
Historia powstania, upowszechniania i współczesnego funkcjonowania "Kotwicy" - znaku Polski Walczącej znalazła się w książce autorstwa uczestnika powstania warszawskiego Andrzeja Gładkowskiego "Symbol Polski Walczącej" wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.