Blisko 90 podstakanników, czyli podstawek z uchem do szklanki prezentowanych jest na ekspozycji „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Najstarsze okazy pochodzą z XIX-wiecznej Rosji.
W restauracjach na Warmii i Mazurach coraz częściej pojawiają się dania takie, jakie jadano przed 100-150 laty. Koła gospodyń wiejskich i restauratorzy odkrywają smaki plińców czy brukowców, korzystając m.in. z dawnych przepisów zamieszczanych w gazetach, czy poradnikach dla gospodyń.
Podczas badań archeologicznych na terenie poznańskiego Zamku Królewskiego odkryto kuchnię. Jak podkreśla prof. UAM dr hab. Artur Różański, to jedna z najstarszych – o ile nie najstarsza – z kuchni królewskich zachowanych na terenie ziem polskich.
Risotto w kolorze fiołkowym, zupa ze ślimaków i inne dania inspirowane czasami i twórczością Leonarda da Vinci zaserwują włoscy i polscy kucharze, podczas czwartkowego wydarzenia kulinarnego w Krakowie. W tym sposób uczczą 500. rocznicę śmierci wybitnego twórcy.
18 ekip zmierzy się w Poznaniu w ogólnopolskiej rywalizacji o najlepsze danie z gęsi w ramach drugiej edycji konkursu Gęsina na imieninach. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja gęsiny – zwłaszcza w okolicach przypadającego 11 listopada dnia św. Marcina.
Nie tylko literatura, ale także polska kuchnia, muzyka, taniec, warsztaty dla dzieci – czekają na uczestników 28. Międzynarodowych Targów Książki w Abu Zabi, gdzie Polska – po raz pierwszy - jest gościem honorowym.
Konkursu kulinarne - w tym m.in. o tytuł "Świętokrzyskiego mistrza kuchni" - degustacja regionalnych potraw, występy zespołów artystycznych, gry i zabawy dla dzieci – to atrakcje zaczynającego się w sobotę w Parku Etnograficznym w Tokarni koło Kielc III Festiwalu Smaków.
W Puńsku (Podlaskie) przedstawiciele samorządu Druskiennik na Litwie i Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (PODR) spotkali się w poniedziałek, aby omówić szczegóły Polsko-Litewskiego Szlaku Tradycji, promującego kuchnie i produkty regionalne obu krajów.