Indyjskie ministerstwo kultury zagroziło podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma on aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy – podała we wtorek stacja BBC. Rząd Indii zażądał zwrotu kamieni szlachetnych. Aukcja ma odbyć się w środę.
Naukowcy przeanalizowali znaleziska z cmentarzyska Store Frigard na Bornholmie, np. kobiece „skandynawskie pasy” czy powszechne w regionie groty włóczni. Wskazują one, że lokalna społeczność odgrywała kluczową rolę w kontaktach ponadregionalnych oraz w dystrybucji towarów i ludności przez Bałtyk w epoce żelaza.
Archeolodzy pracujący na trasie przyszłej obwodnicy Witomina w Gdyni zidentyfikowali trzy kurhany, a w nich siedem grobów. Znaleziono m.in. skrzynię kamienną zawierającą popielnicę, której powstanie datuje się na ok. 1000-700 lat p.n.e. - podał gdyński magistrat.
Francuski egiptolog Jean-Guillame Olette-Pelletier ogłosił, że odcyfrował nieznane dotąd teksty na obelisku znajdującym się na placu Zgody w Paryżu, a pochodzącym z egipskiego Luksoru. Naukowiec uznał, że znaki te zawierają informacje dotyczące panowania faraona Ramzesa II.
Pierwszą część wystawy „Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę” zaprezentuje od środy Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Ekspozycja jest elementem projektu muzeum Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci w Poznaniu przygotowanego z okazji jubileuszu koronacji pierwszego polskiego króla.
Sama pomyłka w datowaniu zabytków archeologicznych nie jest problemem, to się zdarza. Jednak w przypadku głośnej sprawy sztyletu znad Bałtyku pospieszono się z ogłoszeniem niezweryfikowanych informacji, które zostały podchwycone przez media – powiedział PAP archeolog dr Radosław Biel.
Zwyczaj primaaprilisowych żartów znali już starożytni Grecy i Rzymianie. To jedyny dzień w roku, w którym bezkarnie wolno oszukiwać i kłamać, ale np. na wyspach brytyjskich tylko do południa.
Archeolodzy odkryli grobowiec nieznanego egipskiego faraona. Naukowcy sądzą, że powstał około 3,6 tys. lat temu, w burzliwym czasie, znanym jako Drugi Okres Przejściowy – podała agencja Reutera.
Egipscy i amerykańscy archeolodzy odkryli w Abydos w Egipcie duży grobowiec nieznanego faraona sprzed około 3600 lat. Chociaż w grobowcu nie odnaleziono wyposażenia i szczątków, według badaczy jest to ważne odkrycie - podał w czwartek "New York Times" .
Zahi Hawass, znany egipski archeolog i były minister turystyki i starożytności, powiedział, że twierdzenia o istnieniu pod piramidami w Gizie podziemnego miasta, czy osadzenie piramid na gigantycznych podziemnych słupach są „całkowicie błędne i nie mają żadnych podstaw naukowych”.