NeSpoon, polska artystka tworząca na pograniczu ceramiki, malarstwa, rzeźby i urban artu namalowała mural na elewacji kamienicy przy ul. Wólczańskiej 217 w Łodzi. Wzór nawiązuje do koronek produkowanych w mieszczącej się po sąsiedzku, w fabryce Gustawa Geyera. Taką koronkę znalazła w lumpeksie.
Bobowska koronka klockowa, tradycyjnie tworzona w Bobowej (Małopolskie) została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Decyzję w tej sprawie podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Koronki z kolekcji Jana Matejki, których artysta używał jako rekwizytów podczas malowania obrazów, będzie można od piątku oglądać w Krakowie na wystawie „Nicią z przeszłości”. Prezentowane są na niej także dzieła współczesnych koronczarek, które odtwarzają dawne wzory.
Koronki będą tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego, który rozpocznie się w piątek w Lublinie. Swoje wyroby na Jarmarku zaprezentują twórcy ludowi, rzemieślnicy i artyści m.in. z Polski, Ukrainy, Węgier, Bułgarii, Szwecji i Maroka.
Ekspozycję koronek heklowanych przez góralki w Koniakowie można zobaczyć w tamtejszej Szkole Podstawowej nr 1. Są wśród nich nie tylko misterne serwety, ale również bluzki, spódniczki, a nawet suknie ślubne. Jest też największa na świecie koronka koniakowska.
Koronki z Koniakowa trafiły na światowe pokazy mody. Japońska projektantka Rei Kawakubo wykorzystała je w sukni ślubnej zaprezentowanej na Paris Fashion Week – poinformowała promotorka koniakowskich koronek Lucyna Ligocka-Kohut z ośrodka kultury w Istebnej.
Heklowanie, czyli unikatowy sposób wytwarzania koronek, który stosują jedynie mieszkanki Koniakowa w Beskidzie Śląskim, został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - podała Lucyna Ligocka-Kohut z ośrodka kultury w Istebnej.
Koronkarki z Koniakowa w Beskidzie Śląskim złożyły w Narodowym Instytucie Dziedzictwa wniosek o wpisanie tradycji wytwarzania przez nie koronek na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ich unikatowy sposób szydełkowania zwany jest heklowaniem.