Przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się w sobotę uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia ’70. To właśnie w tym miejscu około godziny szóstej 17 grudnia 1970 r. padły strzały do robotników udających się do pracy.
17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
W rocznicę „czarnego czwartku” 17 grudnia 1970 r. szef MS Zbigniew Ziobro podkreślił, że był to najkrwawszy dzień robotniczego powstania na Wybrzeżu przeciwko komunistom. Śmierć poniosło 45 osób, 1165 zostało rannych; do pacyfikacji użyto 27 tys. żołnierzy i 550 czołgów - przypomniał.
W Parlamencie Europejskim pokazane będą głośne polskie filmy jak "Rewers", "Sala Samobójców", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" i polski kandydat do Oskara "W ciemności" Agnieszki Holland. We wtorek zainaugurowano tam przegląd nowego polskiego kina.
2011-02-24 Przy pełnej sali konferencyjnej w środę wieczorem w Sejmie odbył się pokaz filmu "Czarny czwartek - Janek Wiśniewski padł" w reż. Antoniego Krauze . "Film jest przejmujący i oddaje realia tamtych czasów" - ocenił po projekcji marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Wojciech Pszoniak długo wahał się, czy wcielić się w rolę Władysława Gomułki w filmie "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". W rozmowie z PAP artysta zdradza skąd brały się jego wątpliwości i tłumaczy swój stosunek do najnowszej historii Polski.
31.12.2010. Warszawa (PAP) - Pokazy "Katynia" Andrzeja Wajdy w telewizji rosyjskiej, oscarowa walka "Królika po berlińsku", nagroda w Wenecji dla Jerzego Skolimowskiego, zdjęcia do nowego obrazu Jerzego Hoffmana i film o Grudniu'70 - są wśród najważniejszych wydarzeń w filmie polskim w 2010 r.