Ks. Jerzy Popiełuszko należał do niewielkiego grona kapłanów wspierających opozycję – w latach 1980–81 głównie NSZZ „S” (zwłaszcza w pobliskiej Hucie Warszawa), lecz także podchorążych z Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, którzy zastrajkowali w obronie swej niezależności, a po wprowadzeniu stanu wojennego – tworzącego się podziemia. Angażował się również w pomoc dla prześladowanych, m.in. w ramach Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, którego był współorganizatorem. Popularność przyniosły mu msze za ojczyznę, odprawiane w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu po 13 grudnia 1981 r., i patriotyczne kazania. Za to wszystko zapłacił wysoką cenę.
Ks. Jerzy Popiełuszko został zabity z nienawiści, bo żył Ewangelią, głosił prawdę, upominał się o sprawiedliwość i prawdę, o godność i wolność każdego człowieka - powiedział w niedzielę w Bydgoszczy prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.
40 lat temu, 19 października 1984 r., funkcjonariusze IV departamentu MSW: Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala, zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę, duszpasterza ludzi pracy i „Solidarności”. Do dziś nie wiadomo, czy za mordercami stali wyżej usytuowani mocodawcy.
W czerwcu 1984 r. powstała Federacja Młodzieży Walczącej skupiająca uczniów, studentów i młodych robotników wokół walki z władzą komunistyczną. Nigdy później nie było organizacji jednoczącej młodzież z tak odległych środowisk – powiedział PAP Jacek "Wiejski" Górski, jeden z założycieli FMW.
39 lat temu, najprawdopodobniej 19 października 1984 r., ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i kapelan „Solidarności”, został zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Do dziś jednak wokół okoliczności i daty jego śmierci pojawiają się wątpliwości.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ), skupiające ponad 80 związków zrzeszających ok. 600 tys. członków, rozpoczęło w czwartek obchody swojego 35-lecia. Inauguracyjną uroczystość zorganizowano w Bytomiu, gdzie jesienią 1984 r. powstała ta organizacja.
Dobro pokonało zło poprzez męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki - powiedział prezydent Andrzej Duda we Włocławku, podczas uroczystości w przeddzień 34. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. kapelana Solidarności. Ocenił, że był to jeden z kamieni milowych, bez którego nie byłoby wolnej Polski.
Moim celem nie było dosłowne dopasowanie Orwella do dnia dzisiejszego - powiedziała w środę Barbara Wysocka, reżyser nowego przedstawienia "1984" na podstawie powieści George'a Orwella. Premiera spektaklu w Teatrze Powszechnym w Warszawie - 16 czerwca.
Nie wchodzić w niedozwolone kompromisy, nie bać się cierpienia za prawdę - to, jak mówił podczas mszy w 33. rocznicę śmierci kapelana "Solidarności" bp Piotr Jarecki, nauka płynąca z życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
19 października 1984 r. funkcjonariusze IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę, duszpasterza ludzi pracy, kapelana Solidarności. Wszyscy skazani w procesie morderców księdza wyszli z więzienia przed upływem całej kary. Do dziś nie wiadomo, czy za mordercami i ich bezpośrednim przełożonym z IV Departamentu MSW stali wyżej usytuowani mocodawcy.