Środowisko akademickie w Polsce dostrzegło i uwierzyło w to, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce jest pewną szansą - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w środę podczas zakończenia Narodowego Kongresu Nauki.
Powołanie Uniwersytetu Polskiej Akademii Nauk (PAN), stworzenie konsorcjów z uczelniami lub szkół doktorskich - to pomysły na reformę w akademii. O tym, jak ją zrealizować, rozmawiali w środę eksperci na specjalnej sesji Narodowego Kongresu Nauki (NKN) w Krakowie.
Szczegóły projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, przedstawi szef resortu nauki Jarosław Gowin podczas Narodowego Kongresu Nauki, który rozpoczął się we wtorek w Krakowie. W dwudniowym spotkaniu bierze udział niemal 3 tys. przedstawicieli środowiska akademickiego.
Tzw. Ustawa 2.0, której projekt mamy poznać we wtorek, jest nie tylko pierwszą od 12 lat próbą całościowej reformy uczelni. Nietypowy był sam tryb przygotowań do reformy – na opracowanie założeń ustawy rozpisano konkurs, a w proces tworzenia przepisów włączone zostało środowisko naukowe.
Prezentacja projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce będzie głównym punktem rozpoczynającego się we wtorek w Krakowie Narodowego Kongresu Nauki. Na dwudniowe spotkanie, które organizuje resort nauki, zarejestrowało się ok 3 tys. uczestników.