Obyśmy nie pytali, co możemy otrzymać od Matki Ojczyzny, ale raczej co my możemy jej dać; obyśmy potrafili budować wspólne dobro na fundamencie prawdy i odpowiedzialności – mówił w niedzielnych rozważaniach podczas Apelu Jasnogórskiego administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek.
Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy codzienną służbą, sumienną pracą dają świadectwo umiłowania Ojczyzny, troski o jej rozwój i bezpieczeństwo – napisał abp Józef Guzdek, administrator apostolski Ordynariatu Polowego, w przesłaniu na Święto Wojska Polskiego.
Urodził się 18 listopada 1892 r. w Strzybniku, w pow. rybnickim. Po ukończeniu tam szkoły ludowej rozpoczął naukę w gimnazjum w Raciborzu. Należał wówczas do nielegalnych uczniowskich kół naukowych, w których Polacy doskonalili język i zgłębiali historię Polski.
5 lutego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w warszawskiej katedrze polowej WP rozpoczną się uroczystości setnej rocznicy powołania biskupstwa polowego w Polsce. Mszy św. o godz. 10.00 będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a kazanie wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.
Tablicę upamiętniającą biskupa polowego Wojska Polskiego generała broni Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, odsłonięto w środę w kolegiacie w Lidzbarku Warmińskim. Uroczystość odbyła się w 60. rocznicę urodzin duchownego.
Rolą Ordynariatu Polowego nie jest obrona terytorium i granic, ale obrona człowieka - podkreślił nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore podczas mszy św. dziękczynnej, odprawionej w czwartek w warszawskiej Katedrze Polowej.
Nuncjatura Apostolska w Polsce, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - to laureaci wręczonych w sobotę nagród Benemerenti Ordynariatu Polowego.
Instytucje wspierające wojskowych weteranów i niosące pomoc Polakom mieszkających poza granicami i zostali laureatami 21. edycji nagród Ordynariatu Polowego Benemerenti. Ordynariat uhonorował je "za dawanie świadectwa prawdzie i sprawiedliwości".
08.12.2010. Warszawa (PAP) - W podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie otwarto w środę Muzeum Ordynariatu Polowego, ukazujące dzieje kapelanów od średniowiecza do czasów współczesnych. Placówkę poświęcił nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. "Uroczystość otwarcia Muzeum Ordynariatu Polowego skłania nas do dziękowania za dar wiary i wolności" - podkreślił abp Migliore. Dodał, że będzie ono przypominało "przeszłość chlubną i dramatyczną", ale także pozwoli "mieć nadzieję na przyszłość".
13.09.2010. Warszawa (PAP) - Unia Europejska dofinansuje przebudowę i adaptację podziemi Katedry Polowej na Muzeum Ordynariatu Polowego w Warszawie. UE przekazała na ten cel 6,8 mln zł - poinformowała PAP w poniedziałek Magdalena Jadziewicz-Kasak z biura prasowego stołecznego urzędu. We wtorek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz wicemarszałkowie Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Kierwiński i Ludwik Rakowski podpiszą umowę w tej sprawie - podała Jadziewicz-Kasak.