13 grudnia – w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – na murze Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca działaczy Solidarności pozbawionych wolności w latach 1981–1982. W jastrzębskim więzieniu internowanych było ponad 500 działaczy antykomunistycznej opozycji.
Tablica upamiętniająca Tadeusza „Teddy’ego“ Pietrzykowskiego, pięściarza, żołnierza Wojska Polskiego, więźnia niemieckich obozów, w tym Auschwitz, trenera i nauczyciela wychowania fizycznego, została odsłonięta w środę w budynku bielskiej szkoły podstawowej nr 33.
W Hotelu Bristol odsłonięto we wtorek tablicę, upamiętniającą otwarcie w 1948 roku Ambasady Izraela. Była to pierwsza placówka dyplomatyczna Państwa Izrael na świecie.
Na bloku przy ulicy Noskowskiego 8 w Warszawie, w którym mieszkała jedna z najsłynniejszych polskich łyżwiarek szybkich Erwina Ryś-Ferens, odsłonięty został mural oraz tablica upamiętniającą czterokrotną olimpijkę.
Na budynku Aresztu Śledczego w Olsztynie zostanie umieszczona tablica poświęcona bohaterom podziemia niepodległościowego, których więził i represjonował w tym miejscu komunistyczny aparat terroru. Na takie upamiętnienie zgodziła się w środę rada miasta.
Odsłonięcie tablicy przypominającej żołnierzy Okręgu AK Warszawa-Miasto, którzy podczas Powstania w getcie warszawskim w 1943 r. udzielili zbrojnej pomocy bohaterskim żydowskim bojownikom, organizując antyniemieckie akcje dywersyjne przy murach getta, odbyło się we wtorek w Warszawie.
Każdy pobyt w Przemyślu to dla mnie fascynująca lekcja historii o tym, co mnie ukształtowało; mój ojciec Zbigniew Brzeziński nigdy nie przestał walczyć o Polskę – powiedział w poniedziałek w Przemyślu ambasador USA Mark Brzezinski podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej jego rodzinę.