W międzywojennej Warszawie świętowanie Bożego Narodzenia przedłużano nawet do Święta Trzech Króli. Był to czas spotkań z przyjaciółmi, ale nie zapominano o religijnym charakterze tego okresu – mówi PAP historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański.
100 lat temu, 10 lutego 1923 r., urodził się dziennikarz, varsavianista i podróżnik Olgierd Budrewicz. „Jego zasługi w promocji historii miasta są nie mniejsze niż warszawska twórczość Bolesława Prusa, Wiktora Gomulickiego czy Stefana Wiecheckiego +Wiecha+” – mówi PAP historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański.
Warszawskie cmentarze jak w soczewce skupiają historię Warszawy, ale także Polski w ogóle – mówi PAP historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański. Do najważniejszych stołecznych nekropolii należy zespół cmentarzy wyznaniowych, które są najczęściej odwiedzane przez turystów.
„Stare Powązki nie bez przyczyny nazywane są nekropolią narodową” – powiedział w rozmowie z PAP Adrian Sobieszczański. To jedna z czterech tego typu nekropolii, obok Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, wileńskiego Cmentarza na Rossie oraz Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie.
Architektura dwudziestolecia międzywojennego miała wyrażać witalne siły narodu – mówi PAP Adrian Sobieszczański, historyk i varsavianista. Miała podkreślać polską historię, ale miała być także nowoczesna – dodaje.
Odradzające się państwo polskie potrzebowało symbolu swojej niezależności, którym stał się polski Sejm - mówi PAP Adrian Sobieszczański, historyk i varsavianista. I Sejm II Rzeczypospolitej, czyli Sejm Ustawodawczy, został otwarty w 1919 r. i to on podjął decyzję o budowie nowego gmachu – dodaje.
Podczas Powstania Warszawskiego zawarto 256 związków małżeńskich, co statystycznie daje cztery śluby dziennie – mówi PAP historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański. Jak podkreśla, zjawisko było tak powszechne, że wydany został specjalny rozkaz dotyczący ślubów powstańczych.
18 sierpnia 1944 r. dowódca Powstania Warszawskiego gen. Antoni Chruściel ps. „Monter” wydaje specjalny rozkaz à propos ślubów powstańczych – powiedział PAP historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański. Jak podkreślił, zjawisko ślubów było tak powszechne, że zdecydowano się je unormować.
Po zakończeniu wyprawy Napoleona do Egiptu zaczyna się moda na Egipt; dzięki temu, że w wyprawach Napoleona brali udział Polacy, egiptomania pojawiła się też w Warszawie - powiedział PAP o inspirowanych sztuką starożytnego Egiptu nagrobkach na warszawskich Powązkach historyk Adrian Sobieszczański.