B. minister prof. Jacek Czaputowicz, zięć kpt Barbary Sadowskiej przekazał do zasobów AAN jej osobiste archiwum. "Barbara Sadowska to postać niezwykła. W wieku 25 kierowała jedną z największych struktur wywiadowczych podziemia poakowskiego" - powiedział PAP historyk i archiwista Archiwum Akt Nowych, Jan Annusewicz.
Dokładnie 75 lat temu rozpoczął się w Warszawie proces, uważany za ostatni proces AK-owski – sądzeni odpowiadali bowiem za działalność w strukturze AK-owskiej, a nie za działalność w WiN. Był to też proces największej siatki wywiadowczej w ówczesnej Polsce. Chodzi o proces grupy „Liceum”, na czele której stała młoda 25-letnia dziewczyna Barbara Sadowska. To co mówiła na procesie w 1947 roku, było częściowo efektem jej porozumienia z osławionym płk. Józefem Różańskim. Co takiego powiedziała i dlaczego? O tym wszystkim opowiada w rozmowie z PAP prof. Jacek Czaputowicz, były szef MSZ, który zajmuje się badaniem dziejów grupy „Liceum”.
WiP miał na koncie wiele przedsięwzięć nowatorskich dla opozycji lat osiemdziesiątych. Zaczął działać jawnie, stosował metody z katalogu działań bez przemocy, odniósł też sukces: została zmieniona treść przysięgi i wprowadzona służba zastępcza. Sukcesem WiP było także doprowadzenie do tego, że te wielusettysięczne demonstracje pokojowe na Zachodzie nie mogły być już propagandowo wykorzystywane w PRL – mówi PAP z okazji 35-lecia powstania WiP jeden z liderów Ruchu „Wolność i Pokój”, prof. Jacek Czaputowicz.
Możliwości działania na tak wielką skalę pojawiły się dzięki strajkom sierpniowym. Natomiast to, że zdołaliśmy utworzyć jedną ogólnopolską organizację, było wynikiem wcześniejszego poznania się podczas różnych działań. Inaczej niezależny ruch studencki byłby rozbity. Władze zresztą dążyły do jego podziału – mówi PAP prof. Jacek Czaputowicz, jeden z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, były minister spraw zagranicznych.
Zwiększona obecność wojsk amerykańskich w Polsce przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie – podkreślali podczas konferencji w sobotę szef MSZ Jacek Czaputowicz i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Zgodnie uznali również, że wybory prezydenckie na Białorusi nie były wolne i demokratyczne.
Znaczenie dla całego regionu traktatu z 1920 r. podpisanego przez Łotwę i Rosję Radziecką podkreślali uczestnicy uroczystości 100-lecia podpisania traktatu, które odbyły się na Zamku Ryskim z udziałem m.in. szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza.
Musimy prowadzić badania i oceniać naszą historię tak, by nie była ona przeszkodą do dzisiejszej współpracy między Polską a Ukrainą - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba wskazując na "zasadę wzajemności" mówił, że Ukraina czeka na odnowienie grobu w Monasterzu.
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w imieniu prezydenta wręczył we wtorek nominację na ambasadora RP w Rumunii dotychczasowemu wiceministrowi spraw zagranicznych Maciejowi Langowi – poinformował resort dyplomacji.
Chciałbym widzieć w szerszej perspektywie możliwość poprawy stosunków z Rosją; liczymy na dialog m.in. w polityce historycznej - podkreślił we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodał, Polska oczekuje przestrzegania prawa międzynarodowego przez Rosję.