W poniedziałek na dawnej stacji Radegast, skąd w czasie wojny Niemcy wywozili do swoich obozów śmierci tysiące osób z Litzmannstadt Ghetto, odbędzie się premiera książki „Wielka Szpera” Marka Millera i Piotra Weycherta. Początek o godz. 18.00 w Oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych w al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Ghetto 12 w Łodzi.
Ta książka odkrywa nowe fakty z życia marszałka Mannerheima, rzuca światło na jego stosunki z Polakami, z arystokracją, ułanami, artystami czy rodziną słynnych szewców. Pokazuje, jak Polska wpłynęła na jego sposób myślenia. Pozwala spojrzeć na Polskę jego oczami – zauważają autorzy książki o bohaterze narodowym Finlandii.
Putin chce przekonywać, że kraje takie jak Polska, Ukraina, Litwa czy Łotwa to siedliska nacjonalizmu, antysemityzmu, więc mocarstwa „starej” Europy powinny się od nich odciąć i pozwolić Rosji raz jeszcze „wyzwolić” owe obszary – mówi PAP historyk prof. Andrzej Nowak, autor książki „Powrót +Imperium Zła+”, która ukazuje się 21 czerwca.
Andrzej Bobkowski jest jednym z wybitnych polskich pisarzy tworzących na emigracji – mówi PAP historyk literatury prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk. Dwutomowe, zbiorowe wydanie esejów i szkiców oraz opowiadań Bobkowskiego niebawem trafia do księgarń.
Maria Rodziewiczówna jest pełna sprzeczności. Ponadto wokół pisarki narosło wiele stereotypów i niesprawiedliwych ocen – mówi PAP Emilia Padoł, autorka książki „Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza”. Książka 8 lutego trafi do księgarń.
Polska była wehikułem, który miał nas prowadzić ku dobru. Walka o wolną, solidarną Polskę była najważniejszym zadaniem, które realizował – powiedział premier Mateusz Morawiecki o swoim ojcu podczas środowej premiery książki „Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika”.
W środę ukażą się w Polsce „Bliscy”, nowa książka Annie Ernaux, tegorocznej laureatki literackiego Nobla. „Bliscy” w przekładzie Agaty Kozak to zbiór trzech autobiograficznych opowiadań, w tym jednego z najważniejszych w dorobku pisarki – „Miejsca”.
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na premierę najnowszej swojej publikacji - „Leksykonu oddziałów Powstania Warszawskiego”. Spotkanie odbędzie się 18 października, godz. 18.00 – w Sali pod Liberatorem w MPW.
W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego odbyła się we wtorek premiera niemieckiego wydania biografii Witolda Pileckiego "Ochotnik" autorstwa Jacka Fairweathera. "Lekcje Witolda Pileckiego są nam dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek" - powiedział, otwierając spotkanie Patryk Szostak z Instytutu Pileckiego w Berlinie.