Pamięć o pogromie Żydów w Kielcach, jest niezwykle istotna i wymaga ciągłego pielęgnowania – powiedziała PAP prof. Bożena Szaynok, historyk Uniwersytetu Wrocławskiego. Zaznaczyła, że wiedza o ciemnych stronach naszych dziejów jest niezbędna dla dojrzałego społeczeństwa.
4 lipca 1946 r. w Kielcach podżegany pogłoskami o mordzie rytualnym tłum, wraz z żołnierzami i milicjantami, dokonał pogromu na żydowskich mieszkańcach miasta. Zbrodnia, nazwana pogromem kieleckim, spowodowała żydowski exodus z Polski. Historycy nie są zgodni co do tła tego wydarzenia.
W latach 70. i 80. za sprawą zakładowych ośrodków wypoczynkowych miliony Polaków wyjeżdżały na rodzinne wczasy. Wyjazdy były dofinansowane przez zakłady pracy, więc nie obciążały budżetów domowych. Równie popularną formą zorganizowanego wypoczynku były kolonie letnie dla dzieci.
Maciej Samsonowicz, syn tragicznie zmarłego 42 lata temu gdańskiego opozycjonisty, ma nadzieję, że dzięki prowadzonemu przez IPN śledztwu wkrótce uda się wyjaśnić okoliczności tej tragedii. W podawaną w 1983 r. przez władze PRL wersję o samobójstwie Jana Samsonowicza w Trójmieście nikt nie wierzył.
29 czerwca 1980 r. otwarto muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie na Mazurach. Oprócz ekspozycji co roku organizowanych jest tam szereg wydarzeń kulturalnych. Poeta po raz pierwszy pojawił się tam w 1950 r. i związał się z tym miejscem do końca życia.
Przy dźwiękach przebojów Maryli Rodowicz i Anny German, z polską flagą, dziełem Kopernika i fotografią Gierka startował pierwszy polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski. Było to 27 czerwca 1978 r. o godz. 17.27 polskiego czasu.
Od czwartku (26 czerwca) w Muzeum Historii Polski można oglądać nową wystawę czasową „Strajk. Solidarność. Popiełuszko”. Kuratorzy za najważniejszy eksponat uznają mapę, która przez ponad 40 lat spoczywała w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki.
W samo południe 20 czerwca 1945 r. na zniszczone ulice stolicy wyjechał pierwszy po zakończeniu wojny tramwaj. Linia połączyła Kawęczyńską z Wiatraczną na Grochowie i stała się symbolem odbudowy miasta.