W sobotę w mieszczącym się w katowickiej katedrze Panteonie Górnośląskim umieszczone zostaną trzy nowe biogramy. Jedną z uhonorowanych w ten sposób osób jest prof. Józef Buzek, współautor Konstytucji Marcowej i pierwszy szef Głównego Urzędu Statystycznego, stryjeczny dziadek prof. Jerzego Buzka.
17 marca 1921 r. Sejm Ustawodawczy po dwóch latach prac uchwalił pierwszą ustawę zasadniczą odrodzonej RP. Konstytucję marcową uznawano za dokument na wskroś demokratyczny, uprzywilejowujący Sejm. Szybko doczekała się krytyków obwiniających jej zapisy za niestabilność życia politycznego.
W trakcie prac nad kształtem Konstytucji marcowej rozważano trzy modele. Zastanawiano się nad amerykańskim, ludowym oraz francuskim modelem parlamentaryzmu – wskazał w trakcie debaty poświęconej Konstytucji marcowej prof. Grzegorz Nowik, historyk i zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Dla historii Polski rok 1921, m.in. ze względu na uchwalenie Konstytucji marcowej, jest równie ważny jak rok 1918 - powiedział PAP historyk prof. Tadeusz Wolsza, zachęcając do obejrzenia wirtualnej wystawy, którą na 100-lecie uchwalenia tej ustawy zasadniczej przygotowała Kancelaria Sejmu.
Przy bardzo złożonej sytuacji wewnętrznej wypracowanie kompromisu ustrojowego z 1921 r. było wielkim sukcesem całej elity politycznej. Chyba nigdy przedtem ani potem nastroje w Polsce nie były tak dobre – mówi PAP prof. Włodzimierz Mędrzecki, historyk z Instytutu Historii PAN.
Sejm przyjął we wtorek przez aklamację uchwałę ws. upamiętnienia 100. rocznicy konstytucji marcowej. Sejm "składa hołd jej twórcom i uznaje, że założenia konstytucji z 17 marca 1921 roku stanowią do dzisiaj trwały element polskiego ładu ustrojowego" - głosi uchwała.
100 lat temu Sejm Ustawodawczy uchwalił Konstytucję marcową - przypomina Kancelaria Sejmu, która przygotowała wystawę online na jej temat. W prace nad ustawą zasadniczą z 17 marca 1921 r. Polacy zaangażowali się bez względu na podziały polityczne - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
100 lat temu, 17 marca 1921 r., uchwalono pierwszą od 130 lat konstytucję w pełni niepodległej Polski. Redakcja „Mówią wieki” przypomina nie tylko zapisy dokumentu, ale również krytykę ustawy zasadniczej oraz jej „długi zmierzch”. Na łamach miesięcznika także przypomnienie o drugiej rocznicy przypadającej w marcu – dniu zawarcia pokoju z bolszewicką Rosją.