Senacka Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej w piątek pozytywnie rozpatrzyła ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. Wcześniej przyjęła poprawki zgłoszone przez Biuro Legislacyjne.
Wszystkie kluby sejmowe poparły podczas drugiego czytania procedowany w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny projekt przyznania jednorazowego świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych. Projekt został ponownie skierowany do prac w komisji.
Zwiększenie świadczenia o 50 proc. za każdy miesiąc pracy przymusowej w stosunku do kwoty świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osobom osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Sowiecki zakłada projekt ustawy, którą poparł w piątek Senat.
To jest śmieszne, uciekanie rządzących od problemu – powiedział PAP dawny działacz „Solidarności” Bogdan Lis komentując projekt ustawy przyznającej świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych.
To piękny gest sprawiedliwości dziejowej - powiedział PAP współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Krzysztof Wyszkowski o projekcie ustawy przyznającej świadczenie wyrównawcze działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych.
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny jednomyślnie poparła we wtorek projekt przyznania świadczeń pieniężnych osobom, które w latach 1939–1956 były zesłane lub deportowane do Związku Sowieckiego. Do projektu ustawy, który zgłosił prezydent Andrzej Duda, wprowadzono poprawki.
Dziś mija 37 lat od największego dramatu stanu wojennego - śmierci górników w Kopalni Wujek. Premier Mateusz Morawiecki przyznał świadczenia specjalne 17 rannym górnikom - poinformował w niedzielę na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.
Wszystkie kluby parlamentarne były za skierowaniem do dalszych prac projektu ustawy o świadczeniu pieniężnym dla zesłanych do ZSRR. Przewiduje on przyznanie jednorazowego świadczenia w wysokości 200 zł za każdy pełny miesiąc podlegania represjom w latach 1939-56.
Powstańcy warszawscy będą mogli otrzymać jednorazowe świadczenie w wysokości 850 zł w ramach programu Fundacji PGE "Bohaterowie naszej przyszłości". Deklarujemy pełne wsparcie dla tego projektu - powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.