Okładkę najnowszego numeru „Mówią wieki” zdobi łotewski Order Wojenny Pogromcy Niedźwiedzia. Jego geneza oraz okoliczności ustanowienia mogą być symbolem niezwykle skomplikowanej i długiej historii uzyskiwania przez Estonię, Litwę i Łotwę wymarzonej niepodległości.
Pierwszy w 2021 r. numer miesięcznika „Mówią wieki” poświęcony jest pamięci niedawno zmarłej prof. Marii Boguckiej. W prowadzonych ponad pół wieku badaniach zajmowała się pozycją społeczną kobiet, dziejami gospodarczymi i społecznymi epoki nowożytnej.
„My czy oni – to fundamentalne pytanie polskiej historii. My czy oni – czytaj: ościenne mocarstwa – winien jest rozbiorów i upadku szlacheckiej Rzeczypospolitej?” – pyta redaktor naczelny „Mówią wieki” prof. Michał Kopczyński. W najnowszym numerze miesięcznika również nowa seria przybliżająca dzieje gospodarcze.
Słowo „rewolucja” kojarzy się z przemianą gwałtowną, nierzadko drastyczną. W brytyjskiej rewolucji przemysłowej synonimem tej drastyczności stały się fatalne warunki, w których pracowały fabryczne dzieci. Ale jak zmierzyć gwałtowność? – pyta redaktor naczelny „Mówią wieki” prof. Michał Kopczyński.
„Wojny religijne należą do najstraszniejszych doświadczeń w dziejach Europy” – podkreśla redaktor naczelny „Mówią wieki” prof. Michał Kopczyński. W najnowszym numerze miesięcznika również artykuły poświęcone historii gospodarczej Rzeczypospolitej w okresie „odrodzenia w upadku”.
W najnowszym numerze miesięcznika „Mówią wieki” historia upadku muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec w trzydziestą rocznicę otwarcia granicy między RFN a NRD. Redakcja przedstawia też wyniki plebiscytu „Bohater września ’39”.
W najnowszym numerze miesięcznika „Mówią wieki” sylwetki bohaterów września 1939 r. Autorzy przypominają nie tylko dowódców i żołnierzy walczących z dwoma agresorami, lecz i zwyczajnych ludzi, którzy 80 lat temu musieli zdać egzamin z patriotyzmu i odwagi.
Szukając korzeni totalitaryzmów XX w., należy się cofnąć do roku 1789 – pisze w artykule wstępnym redaktor naczelny miesięcznika „Historia Do Rzeczy” Piotr Zychowicz. W numerze również m.in. wywiad z jednym z bohaterów Powstania Warszawskiego i robinsonem warszawskim.
Warto zastanowić się, czym był ów 1 września 1939 w dziejach Polski. Z pewnością przełomem zamykającym krótką, trwającą zaledwie dwadzieścia lat, epokę niepodległości – podkreśla w artykule wstępnym redaktor naczelny magazynu prof. Michał Kopczyński.
Tematem przewodnim najnowszego numeru „Mówią wieki” jest historia walki o niepodległość toczonej na wielu frontach w latach 1918–1921. Autorzy próbują również dokonać bilansu dokonań i porażek odrodzonego państwa w całym okresie międzywojennym.