Prawie 20 tys. lat dziejów człowieka na ziemi jarosławskiej pokazuje nowa wystawa stała w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Znalazło się na niej ponad 700 eksponatów datowanych od schyłkowej epoki lodowcowej aż do późnego średniowiecza. Ekspozycję można oglądać od niedzieli.
Zakończył się pierwszy etap prac renowacyjnych elewacji kamienicy Orsettich w Jarosławiu - jednej z najpiękniejszych późnorenesansowych kamienic w Polsce. Budynek wzniesiony pod koniec XVI w. jest jednym z najcenniejszych zabytków „złotej ery” mieszczaństwa w historii I Rzeczypospolitej.
Cenne rysunki jednego z najwybitniejszych architektów przełomu XIX i XX w. Jana Sas-Zubrzyckiego wróciły po konserwacji do Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Ofiarował je muzeum sam autor w 1933 roku. Należą one do najcenniejszych pamiątek jarosławskiej placówki.
W Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i jego filii w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu rozpoczęła się digitalizacja wybranych eksponatów. Sfotografowane i zeskanowane zabytki wzbogacą kolekcję wirtualnego Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.
Trwają prace renowacyjne elewacji jednej z najpiękniejszych późnorenesansowych kamienic w Polsce – kamienicy Orsettich w Jarosławiu, obecnej siedziby tamtejszego muzeum. Jest to pierwszy etap prac renowacyjnych budynku, który ma się zakończyć do końca października.
W piątek wieczorem w Jarosławiu na Podkarpaciu rozpocznie się pierwsza edycja Festiwalu Historycznego Trzy Bramy. Złoży się na niego cykl wykładów, warsztatów oraz artystyczne wydarzenia towarzyszące, takie jak koncerty i wystawy plenerowe.
Zestaw jedenastu mebli w stylu Makart z drugiej połowy XIX wieku z kolekcji Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zostanie poddany konserwacji i odzyska swój dawny blask. Placówka otrzymała na ten cel dotację z resortu kultury.
Wystawę „Jarosławskie dla Niepodległej”, wieńczącą akcję o tej samej nazwie będzie można od piątku zobaczyć w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu. Znajdą się na niej m.in. fotografie, pamiątki rodzinne z Wielkiej Wojny, tabliczki z jarosławskich cmentarzy wojennych.