Osoby, inicjatywy i organizacje, które w północno-wschodniej Polsce działają na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski honoruje specjalna nagroda IPN "Świadek Historii". Zgłoszenia do tegorocznej 15. edycji można przesyłać do 30 czerwca - podaje białostocki oddział IPN.
Sybiraczka, duchowny, inicjatorzy upamiętnienia lokalnych dziejów znaleźli się wśród uhonorowanych w środę nagrodami IPN „Świadek historii” w Białymstoku. Przyznawane są one za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski.
Jerzy Basiaga, Andrzej Kostrzewski, Łukasz Łaganowski, Zbigniew Siekański oraz Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Sączu i Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi to laureaci X nagrody honorowej „Świadek historii” dla Małopolski i Świętokrzyskiego. Wyróżnienia wręczono w piątek w Kielcach.
Konsularny generalny Węgier w Krakowie, historyk i wnuczka oficera zamordowanego przez NKWD znaleźli się wśród pięciu laureatów uhonorowanych w piątek nagrodą IPN „Świadek Historii”. Doceniono także Stowarzyszenie NZS 1980.
Do 10 października białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej czeka na zgłoszenia w kolejnej edycji nagrody „Świadek historii”. Honorowane są osoby, które działają na rzecz upamiętniania historii Polski oraz wspomagają IPN w edukacji.
Działaczy „Solidarności”, żołnierzy AK i osoby dbające o pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej uhonorowano w środę nagrodami IPN „Świadek historii” w Białymstoku, przyznawanymi za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski.