Ogłoszono nazwiska 10 autorów nominowanych do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Laureata poznamy 10 listopada o godz. 18 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie - poinformował w piątek portal Rynek-Ksiazki.pl.
Z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie została odsłonięta w środę w stolicy Litwy tablica pamiątkowa poświęcona Józefowi Mackiewiczowi – pisarzowi, publicyście i polskiemu działaczowi niepodległościowemu. Mackiewicz mieszkał w Wilnie w okresie międzywojennym i podczas II wojny światowej.
Film „Czarny sufit” w reżyserii Arkadiusza Biedrzyckiego będzie można obejrzeć 11 kwietnia w rzeszowskim kinie Zorza. To będzie bezpłatny pokaz, którego organizatorem jest rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Węgrzy muszą uświadomić sobie, że Ukraina i Białoruś to nie Rosja; te narody mają swoje historie i tragedie. Wiedza, której Węgrzy teraz potrzebują, jest zakodowana w powieściach Józefa Mackiewicza - powiedział w rozmowie z PAP Lajos Palfalvi, historyk i krytyk literatury, tłumacz książek Mackiewicza na język węgierski.
Przy siedzibie Konsulatu Generalnego w Monachium w niedzielę odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Mackiewicza – podaje Instytut Pamięci Narodowej. W tym mieście w latach 1955–1985 mieszkał autor „Lewej wolnej”.
W Domu Kultury Polskiej w Wilnie w środę odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Świadkowie Katynia: Józef Mackiewicz, Stanisław Swianiewicz”. Prof. Adam Fitas z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podkreślił w rozmowie z PAP, że Swianiewicz i Mackiewicz, „to związani z Wilnem i Wileńszczyzną kluczowi świadkowie zbrodni katyńskiej”.
Imponująca działalność Biblioteki Polskiej POSK w Londynie w ciągu 80 lat jej istnienia oraz wkład w podtrzymanie polskości wśród Polonii brytyjskiej zasługuje na największy szacunek – powiedział wiceszef MKiDN Jarosław Sellin podczas konferencji inaugurującej obchody jubileuszu instytucji.
Pisarz ważny dla swoich czasów; jeszcze ważniejszy dla czasów nam współczesnych. Być może nikt tak dobrze jak on nie rozpoznał zagrożenia bolszewickiego płynącego z Rosji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do 102 rocznicy urodzin Józefa Mackiewicza.
120 lat temu, 1 kwietnia 1902 r., urodził się Józef Mackiewicz, jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, autor sloganu „tylko prawda jest ciekawa”, bezkompromisowy i ideowy przeciwnik totalitaryzmu komunistycznego. Decyzją Sejmu RP jest patronem roku 2022.