Porozumienia łódzkie i strajki studenckie z 1981 r. doprowadziły się do rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów – powiedział PAP historyk IPN dr Sebastian Pilarski podczas sobotnio-niedzielnego spotkania uczestników akademickiego buntu z 1981 roku.
Strajk łódzkich studentów, rejestracja Niezależnego Zrzeszenia Studentów – pod takim tytułem odbywa się w Łodzi dwudniowe spotkanie uczestników akademickiego buntu z 1981 r. Byliśmy wtedy przekonani, że siła łódzkiego strajku da efekt i zostanie zarejestrowany NZS – mówi PAP pierwszy przewodniczący NZS Jarosław Guzy.
„Byłam naocznym świadkiem tychże wydarzeń. Spędziłam blisko cztery tygodnie w jednym z okupowanych przez studentów gmachów uczelnianych, obserwowałam przebieg rozmów Międzyuczelnianej Komisji Porozumiewawczej z Komisją Międzyresortową pod przewodnictwem ministra nauki, szkolnictwa wyższego i techniki prof. Janusza Górskiego, spotykałam się z wyraźnie przejawianymi na zewnątrz reakcjami mieszkańców miasta na strajk studentów” – zapisała Jadwiga Kowalczyk.
18 lutego 1981 r. podpisano tzw. porozumienie łódzkie, które zakończyło najdłuższy strajk studencki w Polsce. W jego efekcie m.in. zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów, wprowadzono autonomię uczelni i zniesiono obowiązek nauczania języka rosyjskiego.
Prawie 40 lat temu komuniści ustąpili i spełnili wiele z postulatów strajkujących na łódzkich uczelniach studentów. Dla wielu uczestników ten strajk ciągle stanowi przełomowe doświadczenie całego pokolenia – mówi PAP historyk z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Waingertner.
Plakaty odtwarzające hasła strajku studentów z 1981 r. pojawiły się w czwartek na gmachu dawnego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. To część obchodów upamiętniających jeden z największych tego typu protestów Europie, w którym wzięło udział ok. 10 tys. osób.
Wystawę poświęconą największemu w Polsce strajkowi studenckiemu, który miał miejsce w Łodzi w styczniu i lutym 1981 roku można będzie od piątku oglądać w budynku Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Ekspozycję przygotował łódzki oddział IPN.
Walka, którą toczyliście wpisuje się w historię walki Polski o niepodległość - mówił w sobotę w Łodzi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński, w trakcie uroczystości wręczenia orderów i odznaczeń działaczom opozycji demokratycznej w okresie PRL.
Posłowie PO Cezary Grabarczyk i Włodzimierz Nykiel wystąpili z wnioskiem o nadanie jednej z nowo powstałych ulic w Łodzi imienia "Studentów 1981 roku" i upamiętnienie w tej sposób uczestników łódzkiego strajku studenckiego z lat 80. XX wieku.
W 35. rocznicę strajku łódzkich studentów na gmachu Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odsłonięto tablicę upamiętniającą akcję protestacyjną, która została podjęta w styczniu 1981 roku. Na uroczystości w piątek spotkali się uczestnicy tamtych wydarzeń.