Niezaproszenie polskiego prezydenta na obchody 75-lecia niemieckiej Ustawy Zasadniczej jest błędem i pokazuje, że zachodnioniemieckie stereotypy dotyczące wschodniej części Europy utrzymują się - komentuje w niedzielę dziennik „Berliner Zeitung”.
Instytut Pileckiego w sercu stolicy Niemiec otworzył nową stałą wystawę poświęconą swojemu patronowi – pisze portal dziennika „Berliner Zeitung” w artykule „Wystawa o dramatycznym życiu: Witold Pilecki dobrowolnie trafił do Auschwitz”. Portal podkreśla, że prezentowana historia życia rotmistrza Pileckiego jest wyjątkowa.
Dokładnie 83 lata po wybuchu II wojny światowej Polska podsumowała i przedstawiła straty, wyrządzone jej przez Niemcy, na ponad 1,3 bln euro (ponad 6 bln złotych). Wysokość odszkodowania ma być negocjowana z Berlinem – piszą w czwartek czołowe niemieckie media.
Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla agencji dpa poinformował, że podpisał dokument o utworzeniu Instytutu Strat Wojennych. Polski rząd przygotowuje się do zwiększenia politycznej, a przede wszystkim publicznej presji na Niemcy – pisze w tym kontekście w piątek dziennik „Welt”.
Portal Deutsche Welle napisał na Twitterze o „polskich gettach”. Po interwencji dyplomatów przeprosił, ale nie usunął tweetu. „Być może uda się zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na sprawę, kiedy zarzuci się Deutsche Welle zaprzeczanie Holocaustowi” – mówi PAP polski historyk mieszkający w Niemczech prof. Bogdan Musiał.
„Sabotaż, broń palna, dynamit: słowa rzadko kojarzone z żydowskimi kobietami mieszkającymi w polskich gettach” – napisał portal Deutsche Welle na Twitterze. „Szkoda, że sponsorowany przez państwo nadawca rozpowszechnia tak straszne fake newsy” – odpisał konsulat RP w Monachium. DW przeprosiła, ale nie usunęła tweetu, jak tłumaczy, „ze względu na przejrzystość”.
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” opisuje w sobotę rosyjskie ataki na Polskę, które kładą się cieniem na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz. Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej – jednoznacznie stwierdza gazeta.
Niemiecka prasa zastanawia się w niedzielę w jaki sposób konsekwencje II wojny światowej wpływają dzisiaj na politykę i społeczeństwo RFN. Widać to m.in. w podejściu Niemców do kwestii obronności.