68 lat temu, 21 października 1956 roku, na czele rządzącej Polską PZPR stanął Władysław Gomułka. W Moskwie obawiano się, że Polska spróbuje się wymknąć spod jej kontroli - na wieść o powrocie Gomułki sowieckie czołgi ruszyły w stronę Warszawy.
14 października 1964 r. w wyniku pałacowego zamachu stanu władzę w Związku Radzieckim stracił Nikita Chruszczow. „Jedna z pierwszych zasad słabnącego autokraty powinna brzmieć: nie zostawiaj stolicy w rękach rywali” – podsumował okoliczności spisku amerykański politolog.
12 marca 1956 roku w Moskwie zmarł Bolesław Bierut. „Pojechał w futerku, przyjechał w kuferku” – drwiła ulica. „Zmarł w samą porę. Jego śmierć umożliwiła triumfalny powrót do władzy Gomułki” – spuentował historyk Andrzej Garlicki.
Zbudowana w latach 50. XX wieku willa, w której podczas pobytu w Katowicach miał nocować przywódca Związku Radzieckiego Nikita Chruszczow, będzie zaadaptowana na potrzeby Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Historyczny budynek od wielu lat niszczeje.
65 lat temu, 21 października 1956 r., I sekretarzem KC PZPR został Władysław Gomułka. Kres polskiego stalinizmu przyniósł nadzieje na złagodzenie reżimu komunistycznego i zmniejszenie zależności od ZSRS. Październik zapoczątkował „małą stabilizację” i zawiódł wiele społecznych oczekiwań.
W wieku 79 lat zmarł w czwartek w Paryżu Władimir Jankilewskij, jeden z twórców moskiewskiego konceptualizmu. Jego prace pokazane w 1962 r. na wystawie w moskiewskim maneżu wywołały krytykę ze strony Nikity Chruszczowa, który nazwał je "sztuką zdegenerowaną".
Duma Państwowa przyjęła w środę w ostatnim czytaniu ustawę o tzw. renowacji, czyli wyburzaniu w Moskwie "chruszczowek", czteropiętrowych bloków mieszkalnych, i zakwaterowaniu ich mieszkańców w nowych budynkach. Ustawa budzi sprzeciw części społeczeństwa.
Wnuczka przywódcy ZSRR Nikity Chruszczowa, 77-letnia Julia Chruszczowa zginęła pod kołami pociągu podmiejskiego w Moskwie - poinformowały w piątek rosyjskie media. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta poślizgnęła się i spadła z peronu pod jadący pociąg.
Szczecińscy radni pozbawili we wtorek tytułu honorowego obywatela miasta Bolesława Bieruta, Władysława Gomułkę, byłego I sekretarza KC KPZR Nikitę Chruszczowa oraz kilka innych osób, którym przyznano te wyróżnienia w czasach PRL.
Szczecińscy radni chcą uporać się z problemem honorowych obywatelstw miasta przyznanych w PRL. Otrzymał je wtedy m.in. Nikita Chruszczow, obok niego na liście honorowych obywateli figuruje Adolf Hitler, wyróżniony przez niemieckich radnych.