Nie żyje księżna Renata Habsburg Lorena de Zulueta – poinformował w piątek wieczorem burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Jak podkreślił, „wraz z jej odejściem kończy się jakże wspaniała historia żywieckiej gałęzi rodziny Habsburgów - wspaniałych polskich patriotów”.
570 lat temu, 10 lutego 1454 r. w katedrze na Wawelu królową Polski koronowano Elżbietę z dynastii Habsburgów. Przez nowych poddanych była nazywana „Rakuszanką”. Do historii przeszła jako „matka królów”. Za jej długiego życia Jagiellonowie zasiedli na tronach większości krajów Europy Środkowej.
130 lat temu, 30 stycznia 1889 r. w zameczku Mayerling zginęli austro-węgierski następca tronu arcyksiążę Rudolf Habsburg oraz związana z nim baronówna Maria Vetsera. Prawdopodobnie kochankowie popełnili samobójstwo. Śmierć następcy tronu była jednym z dramatów zapowiadających rozpad Austro-Węgier.
Na szczyt zabytkowej fontanny na Zamku na Hradczanach w Pradze wrócił w piątek dwugłowy orzeł Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Zdemontowany w 1918 r. wraz z innymi symbolami monarchii habsburskiej teraz ma przypominać, że Hradczany były jednym z centrów Cesarstwa.
Prochy ostatnich przedwojennych właścicieli dóbr żywieckich: Karola Olbrachta Habsburga i żony Alicji Ankarcrony, chcą w stulecie odzyskania niepodległości sprowadzić ze Szwecji do Żywca władze miasta. Lokalne władze szwedzkie się na to jednak nie zgodziły.
Trudno wyobrazić sobie stół wigilijny na Śląsku Cieszyńskim bez drobnych, kruchych ciasteczek. To tradycja, która w okolice Cieszyna przywędrowała z cesarskiego Wiednia - podkreśliła dyrektor Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie Ewa Gołębiowska.
Bardzo chcielibyśmy, aby uroczysty pochówek ostatnich właścicieli dóbr żywieckich: arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i jego żony Alicji Ankarcrony, odbył się 3 listopada przyszłego roku – powiedział we wtorek burmistrz Żywca Antoni Szlagor.
Unikatową kolekcję dokumentów herbowych, wystawionych przez kancelarię Habsburgów od XVI w. - w tym aktów nobilitacyjnych i podnoszenia godności, będzie można od soboty oglądać w Muzeum-Zamku w Łańcucie na ekspozycji „Rody panujące Europy. Habsburgowie”.
Zależy nam, by na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości prochy ostatnich przedwojennych właścicieli dóbr żywieckich: arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i jego żony Alicji Ankarcrony, spoczęły w konkatedrze – powiedział burmistrz Żywca Antoni Szlagor.
Burmistrz Żywca Antoni Szlagor chciałby sprowadzić do miasta prochy ostatnich przedwojennych właścicieli dóbr żywieckich: arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i jego małżonki Alicji Ankarcrony – poinformował rzecznik burmistrza Mariusz Hujdus.