Zmarł prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk, humanista, literaturoznawca i jeden z najważniejszych badaczy życia i twórczości Stefana Żeromskiego – poinformował w czwartek Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Miał 88 lat.
„Dumny jak góral” – to powiedzenie nie wzięło się znikąd. Kiedy zawierucha I wojny światowej dobiegała końca i pojawiła się wizja odrodzenia Polski, mieszkańcy Podhala postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Jako pierwsi Polacy wypowiedzieli posłuszeństwo zaborcy i utworzyli Rzeczpospolitą Zakopiańską. Chociaż istniała zaledwie 34 dni, odegrała symboliczną rolę w procesie odbudowy polskiej państwowości.
To są „Dzieje grzechu”, które oddają głos kobietom - mówią twórcy adaptacji modernistycznej powieści Stefana Żeromskiego, którą od piątku będzie można zobaczyć w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
To może zaskakujące dla czytelników Żeromskiego, ale w naszym spektaklu „Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo” miejscem akcji jest zakład karny dla kobiet, a rzecz dzieje się 14 lutego, w Dzień św. Walentego – mówi PAP reżyser Daria Kopiec. Premiera w Teatrze im. H. Modrzejewskiej – w sobotę.
Chcielibyśmy bardzo, żeby dwóch wielkich polskich pisarzy miało muzeum na miarę naszych oczekiwań – mówi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zapowiada budowę w Nałęczowie nowego obiektu, który będzie poświęcony Stefanowi Żeromskiemu i Bolesławowi Prusowi.
Pozostając w formule spotkań wirtualnych, nowy sezon cyklu „Obrazy historii” rozpoczniemy w czwartek rozmową o powstaniu styczniowym w filmie. Za przykład posłuży nam „Wierna rzeka” z 1983 r. w reż. Tadeusza Chmielewskiego, na podstawie powieści Żeromskiego – napisano na Fb Instytutu Pileckiego.
Ilustracje Jana Marcina Szancera, Szymona Kobylińskiego i innych wybitnych polskich artystów, stworzone do utworów Stefana Żeromskiego, można od wtorku oglądać na wystawie w Muzeum Lat Szkolnych pisarza – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.
Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego zorganizowała w sobotę w Budapeszcie polonijna organizacja Polonia Nova. Przed lekturą wykład wygłosił ambasador RP na Węgrzech, prof. Jerzy Snopek, który jest znawcą twórczości Żeromskiego.
Ogłosimy możliwość wskazywania tytułów, które chcielibyście, żeby stały się przedmiotem Narodowego Czytania w 2019 roku - powiedział prezydent Andrzej Duda, zamykając w sobotę tegoroczną odsłonę akcji Narodowe Czytanie.